gb it fr de

Bramy rozwierne -kiedy warto się na nie zdecydować?

brama rozwierna

Brama garażowa, podobnie jak drzwi wejściowe, jest wizytówką domu. Szczególnie, gdy garaż nie jest wolnostojący, a stanowi część bryły. Producenci stają na rzęsach, żeby bramy były najbezpieczniejsze, najbardziej estetyczne i najwygodniejsze w użytkowaniu. Gdzie w tym wszystkim odnajdują się stare, dobre bramy rozwierne?

Funkcjonalność – podstawa dobrej bramy

Bramy rozwierne, w przeciwieństwie do bram uchylnych czy segmentowych, nie zajmują cennej przestrzeni użytkowej garażu. Miejsce, które inne rozwiązania poświęcają na prowadnice i bramę, można wykorzystać choćby na oświetlenie sufitowe. Prosta konstrukcja bramy pozwala na łatwy montaż, obsługę i konserwację. Warunkiem zamontowania bramy rozwiernej jest wystarczająca ilość miejsca na podjeździe, pozwalająca na otwarcie bramy. W sytuacjach, gdy zabudowa (np. krótki podjazd, murek) lub kształt terenu nie pozwalają na uchylenie jednego, długiego skrzydła, możliwe jest wykorzystanie bramy dwuskrzydłowej, o podziale skrzydeł symetrycznym lub asymetrycznym.

Nowoczesna, prosta i estetyczna

Nowoczesny styl stawia na prostotę i podstawowe kształty geometryczne. Osoby decydujące się na wybudowanie garażu wolnostojącego coraz częściej wybierają właśnie bramy rozwierne. Prosta brama, prosta bryła i łatwość w użytkowaniu są równoznaczne z zajęciem stanowiska designerskiego – przestają być po prostu „rozwiązaniem ekonomicznym”. Zastosowanie asymetrycznych skrzydeł i ozdobnych przeszkleń urozmaici bryłę garażu w sposób subtelny i nada jej nowoczesny charakter.

Niekoniecznie ocieplone, koniecznie dobre

Przez fakt, że zazwyczaj nie ociepla się bram rozwiernych, generalnie wykorzystuje się je w garażach wolnostojących i nieogrzewanych. Jednak wiele zależy tutaj od rodzaju kształtowników wykorzystanych do produkcji skrzydeł. W przeciwieństwie do otwartych, kształtowniki zamknięte tworzą poduszkę powietrzną, która stanowi dodatkową ochronę przed temperaturą otoczenia. Niektórzy producenci pozwalają na opcjonalne wypełnienie skrzydeł bramy materiałem termoizolacyjnym, jednak osoby, dla których ocieplenie jest kwestią bezkompromisową, powinny wybrać inny typ bramy garażowej, na przykład segmentową lub roletową. Istnieją jednak bardziej funkcjonalne rozwiązania, dzięki którym brama rozwierna staje się wygodnym i praktycznym rozwiązaniem:

  • Ocynkowane kształtowniki

Dzięki zastosowaniu procesu cynkowania, skrzydła i ościeżnice cechują się większą odpornością na korozję spowodowaną utlenianiem, pogodą i wilgocią.

  • Ograniczniki otwarcia skrzydła i zawiasów

Częstym zmartwieniem wśród osób korzystających z bram rozwiernych są skrzydła obijające się o ściany. Zamontowanie ograniczników sprawi, że przestanie to być problemem.

  • Dwupunktowe ryglowanie zatrzaskowe

System zabezpieczający, który upewnia, że brama została dokładnie zamknięta. Umieszczenie mechanizmów ryglujących w każdym ze skrzydeł zabezpiecza drzwi przed włamaniem i niedomknięciem.

Podsumowując, największą zaletą bramy rozwiernej jest zapewniona przez nią powierzchnia użytkowa garażu. Najlepiej zamontować bramę tego typu w garażu wolnostojącym lub takim, w którym ocieplenie nie jest priorytetem. Jest to rozwiązanie sprawdzone i powszechnie wykorzystywane, a w wybranych sytuacjach okazuje się znacznie lepsze od droższych alternatyw.

Energooszczędność to obecnie niezwykle modne hasło. Dlatego też coraz więcej dostępnych na rynku okien określanych jest mianem energooszczędnych. Jak więc wybrać te najlepsze? Czym charakteryzują się okna energooszczędne? Ważne są parametry techniczne okien Wybierając okna energooszczędne należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Niestety często o tym zapominamy, kierując się przy wyborze głównie nazwami profili i zapominając, że…


więcej

Gdy zaczyna dokuczać słońce i wysoka temperatura, szukamy wytchnienia w cieniu lub chłodnym pomieszczeniu. Co jednak w przypadku, gdy zacienionych miejsc brak, a nasz dom zdążył się już wcześniej nagrzać pod wpływem słońca i na marne szukać w nim wytchnienia. Temperatura powyżej 30 stopni, ekspozycja okien na południe i brak klimatyzacji, sprawia że w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i biurowych robi…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej