gb it fr de

Jak dbać o okna?

pielęgnacja okien plastikowych

Aby okna bezawaryjnie służyły nam przez długie lata, powinny być odpowiednio pielęgnowane. Nawet najprostsze w obsłudze okna PVC, jak każde inne urządzenie, wymaga przeglądu i reakcji na drobne usterki.

Przede wszystkim po zakupie zapoznaj się z zaleceniami producenta w kwestii pielęgnacji okien oraz z obowiązującą gwarancją. Tylko prawidłowe użytkowanie okien pozwala na ich reklamację w razie potrzeby. Drobne zabiegi pielęgnacyjne możesz wykonywać sam, ale takie awarie jak np. pęknięcie szyby, problemy z obracaniem się klamki czy kłopot z niedomykającym się skrzydłem, pozostaw fachowcom.

Kiedy wyregulować okno?

Jeśli zakupiłeś okna plastikowe o dużych skrzydłach, zwracaj uwagę na to, czy łatwo się otwierają i zamykają oraz czy klamka obraca się lekko, bez zarzutu. Jeśli zauważyłeś różnicę, może to oznaczać, że konieczna jest regulacja okuć. To nie powód do niepokoju, ogromne ciężkie skrzydła okien mają tendencję do opadania. Regulacja przywróci wszystko do normy. Zdarza się, że podregulować trzeba też mniejsze, ale często otwierane okna.

Jak pielęgnować i myć okna PVC?

Do mycia ram należy używać letniej wody z dodatkiem środka myjącego (np. płynu do mycia naczyń lub specjalnego środka do mycia okien) i miękkiej szmatki. Nie używaj szczotek i szorstkich gąbek ani mocnych środków czyszczących typu proszek czy płyn, którego używasz do mycia wanny lub kuchenki. Do mycia szyb użyj letniej wody z łagodnym środkiem myjącym lub specjalnego płynu do mycia szyb. Przydatny będzie ściągacz wody do okien.

Jak dbać o okucia w oknach?

Okucia to elementy okien, które dobrze raz na rok naoliwić. Do oliwienia można użyć smaru lub oliwy do maszyn, a także wazeliny technicznej. Ważne żeby w składzie produktu nie było składników wywołujących korozję. Do takich zaliczają się żywice i kwasy. Przeprowadzając taki zabieg pielęgnacyjny jak smarowanie okuć, zwróć szczególną uwagę na zawiasy i narożniki oraz okucia w górnej części skrzydła, gdzie zbiera się najwięcej kurzu. Zwracaj też uwagę, czy wkręty okuć nie są poluzowane. Jeśli poluzowanie jest nieznaczne, możesz dokręcić je samodzielnie, w innym przypadku lepiej skontaktować się z serwisem okien.

Czy uszczelki w oknach potrzebują pielęgnacji?

Uszczelki to element, któremu w dłuższym odstępie czasu grozi utrata elastyczności oraz twardnienie, co może doprowadzić do ich sparcenia, a w rezultacie spowodować mniejszą szczelność okna. Istnieje prosty sposób, aby tego uniknąć – wystarczy raz w roku nasmarować je gliceryną lub olejem do maszyn. Można też zaopatrzyć się w specjalne preparaty do pielęgnacji uszczelek lub użyć silikonu w aerozolu, przywracającym sprężystość. Należy pamiętać, że po zastosowaniu silikonu powinieneś zostawić otwarte okno na 15-20 minut.

Profesjonalny serwis okien

Jeśli Twoja gwarancja na okna straciła ważność, zapraszamy do skorzystania z profesjonalnego serwisu okien w Krakowie. Regularny przegląd i serwisowanie okien zapewni ich długą żywotność. Zapraszamy również do kontaktu!

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą naszych okien z Krakowa.

Zimą, gdy grzeją kaloryfery, należy szczególnie zadbać o wentylację w mieszkaniu. Otwieranie okien jest konieczne, by zachować odpowiedni mikroklimat, pozbyć się nagromadzonej wilgoci a tym samym zapewnić sobie zdrowy sen i dobre samopoczucie, a rezultacie – zdrowie wszystkich domowników. Istnieje jednak alternatywne, bardziej ekonomiczne rozwiązanie – system nawiewników. Jeśli masz zamontowane w swoim mieszkaniu standardowe okna PVC z mikrowentylacją, musisz…


więcej

Ozdobić okna możemy na wiele sposobów. Do dekoracji służą firanki, rolety, różnego rodzaju zawieszki, specjalne naklejki na szyby. Z elementów stałych, na które należy się zdecydować zamawiając nowe okna do domu to: szprosy, kolorowe szkło, witraże. Szyby, szprosy, parapety Jeśli zamawiamy do domu nowe okna PVC (zwane potocznie oknami PCV) zastanówmy się, czy chcemy by spełniały tylko i wyłącznie funkcje…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej