gb it fr de

Jak konserwować bramę garażową?

bramy kraków

Wszystkie rodzaje bram garażowych bez względu na ich rodzaj, rolowane, segmentowe, czy uchylne, wymagają regularnej konserwacji i przeglądu mechanizmów. Wykonanie kilku prostych czynności pozwoli cieszyć się sprawną bramą garażową przez wiele lat i o każdej porze roku. Zaniedbanie wymienionych czynności, może spowodować skrócenie żywotności wielu podzespołów, utrudnić obsługę bramy, lub nawet zmusić nas do wymiany na nową. 

Po pierwsze – czystość!

Podstawowym krokiem o którym należy pamiętać, aby  brama służyła nam długo i niezawodnie, jest dbanie o jej czystość.  Należy regularnie dbać o czystość paneli bramy. Specjaliści zalecają, aby zewnętrzną powierzchnie skrzydła bramy pielęgnować za pomocą miękkiej gąbki i nieinwazyjnych, delikatnych detergentów np. takich przeznaczonych do mycia karoserii samochodów. Po umyciu bramy, należy przemyć ją letnią wodą i wytrzeć do sucha miękką ściereczką. Należy również pamiętać, aby co najmniej raz do roku, zakonserwować powierzchnię zewnętrzną bramy kraków. Najlepiej wykorzystać w tym celu wosk do karoserii samochodowej. Zwiększymy tym samym odporność powłoki zabezpieczającej naszą bramę garażową. Jeżeli brama znajduje się na południowej ścianie domu, taką konserwacje zaleca się wykonywać nawet 2-3 razy w roku, przez dużo większe i dłuższe wystawienie na niekorzystne działanie promieni słonecznych.

Mały, ale ważny szczegół – uszczelki!

Wilgoć i niskie temperatury mają negatywny wpływ na uszczelki w bramach kraków. Powodują powstawanie mikro uszkodzeń w gumowych elementach (wgniecenia    i pęknięcia), które z kolei przyczyniają się do braku szczelności i przenikania zimnego powietrza do środka garażu. Dlatego bezwzględnie należy utrzymywać czystość uszczelek. Częstotliwość konserwacji i ich mycia powinna być dostosowana do lokalnych warunków pogodowych oraz intensywności użytkowania bramy. Zalecane jest jednak, aby myć i smarować uszczelki co najmniej raz w miesiącu. Specjaliści rekomendują używanie w tym celu preparatów silikonowych,  które przedłużą elastyczność i żywotność uszczelek, zmniejszając tym samym potrzebę ich wymiany.

Wszystko pod kontrolą – sprawna mechanika!

Należy pamiętać również o konserwacji wszystkich elementów mechanicznych bramy garażowej.  Nawet najmniejsze zanieczyszczenia przyśpieszają korozję metalowych części bramy oraz zużycie łożysk i sprężyn. Aby zachować sprawność mechaniczną naszej bramy, należy stosować specjalne smary przeznaczone do bram kraków. Co ważne, zwróćmy uwagę, czy jest to smar przeznaczony do użytku zewnętrznego! Dzięki takiemu zabiegowi zabezpieczymy bramę przed niechcianą wilgocią i negatywnymi skutkami zmiennej temperatury. Smar powinien zostać również zastosowany na takich elementach jak prowadnice, zawiasy oraz łożyska rolek. Po naniesieniu preparatu należy kilkukrotnie otworzyć i zamknąć skrzydło bramy, aby smar równomiernie pokrył wszystkie zakamarki, a jego nadmiar usuwamy miękką ściereczką. Dla bezpieczeństwa użytkowania oraz sprawnego funkcjonowania bramy kraków należy co najmniej raz w roku dokonać przeglądu stanu zawiasów, rolek, łożysk, mocowania wału bramy oraz zużycia linek i sprężyn.

Ufaj, ale sprawdzaj – testy zabezpieczeń!

Ważnym elementem konserwacji bramy, o którym często się zapomina jest kontrolowanie prawidłowego działania zabezpieczeń bramy. Należy raz do roku czas sprawdzić działanie fotokomórki, która sprawnie działając powinna zatrzymywać i blokować bramę w momencie napotkania przeszkody. Rutynowa kontrola w przypadku bram garażowych to konieczność. Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja bramy zapewni nam jej komfortowe i bezpieczne użytkowanie.

Sprawdź ofertę bram kraków i wybierz najlepszą bramę garażową na długie lata!

Okna aluminiowe cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością i nic w tym dziwnego. Aluminium ma niską wagę, odpowiednią sztywność i jest niezwykle odporne na rdzę, jak również wytrzymałe. Jeszcze nie tak dawno okna aluminiowe były spotykane jedynie w budownictwie komercyjnym. Obecnie coraz częściej wkraczają do naszych domów. Okno aluminiowe cechuje się dużą sztywnością i wytrzymałością, a ponadto, wbrew…


więcej

Balustrady balkonowe, potocznie zwane barierkami, oprócz oczywistej funkcji zabezpieczającej, pełnią również drugą – dekoracyjną. Znacznie wpływają one na estetykę budynku z zewnątrz. Ich wybór powinien zostać dokładnie przemyślany ze względu na ich funkcjonalność, jak i wygląd. W nowoczesnym budownictwie niemal każde mieszkanie i dom jednorodzinny wyposażony jest w co najmniej jeden, mniejszy lub większy balkon lub taras. Na rynku pojawia…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej