gb it fr de

Jak poradzić sobie z zalegającym śniegiem na oknach dachowych?

polskie okna

Mroźna i obfitująca w śnieg zima to trudny czas dla posiadaczy okien dachowych, szczególnie gdy są one jedynymi oknami w danym pomieszczeniu. Poprzez okna dachowe wpada o 20 procent więcej światła niż przez zwykłe, tradycyjne polskie okna. Promienie słoneczne i dzienne światło mają ogromne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, gdy dni są coraz krótsze i słońca coraz mniej. Co więcej, zalegający zbyt długo śnieg i lód może uszkodzić uszczelki i zbyt mocno obciążać szyby grożąc ich pęknięciem. Podpowiadamy jak radzić sobie zimą ze śniegiem pokrywającym okna połaciowe.

Mechaniczne usuwanie śniegu

Skala problemu i ilość zalegającego śniegu na oknach dachowych zależy w dużej mierze od stopnia nachylenia okien. Im okno zamontowane jest bardziej w pionie, tym mniejsza szansa, że pokryje je znaczna pokrywa śnieżna. Natomiast na oknach połaciowych zainstalowanych bliżej poziomu śnieg będzie się osadzał i co gorsze pozostawał. Najpopularniejszą metodą pozbywania się śniegu i lodu z okien dachowych to metoda mechaniczna, której nienawidzi większość posiadaczy okien połaciowych. Gdy okno posiada oś obrotu blisko środka sprawa jest łatwiejsza, choć nie bezproblemowa. Można obrócić okno, zabezpieczyć podłogę w pomieszczeniu i zgarnąć cały śnieg narażając się jednak iż jego część wpadnie do naszego wnętrza. W przypadku okien uchylnych jedynie częściowo, za pomocą małej miotełki możemy odśnieżyć jedynie fragment okna, co nie rozwiązuje problemu. Każdorazowe takie odśnieżanie okien wiąże się również z wychłodzeniem pomieszczenia i co za tym idzie wzrostem kosztów ogrzewania mieszkania, szczególnie gdy za oknem panują siarczyste mrozy.

Montaż daszków i rolet zewnętrznych

Warto już na etapie projektowania i budowy domu przemyśleć i zabezpieczyć polskie okna dachowe przed problemami jakie mogą sprawiać zimą. Dobrym rozwiązaniem są daszki montowane tuż nad oknami. Mają one najlepsze zastosowanie przy oknach dachowych o dużym kącie nachylenia. Z pomocą daszków śnieg będzie zostawać nad oknem, a nie zalegał na szybach. Kolejnym sprawdzonym sposobem mogą okazać się rolety zewnętrzne, które w razie wzmożonych opadów śniegu można zaciągnąć zabezpieczając tym samym szyby. Ten sposób wymaga jednak obecności mieszkańców w domu lub pogodzenia się zimą z permanentnym zasłonięciem okien i brakiem naturalnego światła.

Ciepłe szkło w oknach

Najnowocześniejszym sposobem jest zainstalowanie w oknach dachowych tzw. ciepłego szkła. Jest to jednak drogie rozwiązanie, zarówno w zakupie, jak i późniejszym użytkowaniu, ale bardzo skuteczne. Polskie okna dachowe wyposażone w ciepłe szyby same „bronią” się przed śniegiem. Okna z tym systemem posiadają specjalny czujnik, który wyczuwa zmiany warunków pogodowych na zewnątrz. W razie potrzeby – wzmożone opady śniegu lub znaczny spadek temperatury, szyby rozgrzewają do temperatury ponad 40 stopni topiąc tym samym spadający śnieg i zapobiegając jego osadzaniu na oknach.

Sprawdź ofertę okien dachowych oraz osłon okiennych już dziś!

ZABUDOWY BALKONÓW

Zabudowy balkonów, tarasów, logii oraz wszelkich innych konstrukcji. Wydzielone, zabudowane pomieszczenie może służyć jako miejsce dziecięcych zabaw i wypoczynku. To również dodatkowa warstwa termoizolacyjna, ochrona przed hałasem oraz włamaniem.


więcej

Każdy z nas chciałby ponosić jak najmniejsze koszty eksploatacji domu lub mieszkania. Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? Jakie okna wybrać, by najlepiej chroniły nas przed chłodem? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Jeśli zależy ci na stałych, długofalowych oszczędnościach, przeanalizuj stan swoich okien. Jeśli w zimne dni przechodząc obok okna, czujesz zimny powiew powietrza, może czas pomyśleć o zmianie okien? Warto…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej