gb it fr de

Jak uszczelnić okna?

okna z krakowa

Wszyscy wiedzą, że w pełni szczelne okna są niebezpieczne dla naszego zdrowia i niekorzystnie wpływają na wentylację pomieszczenia. Jednak, co w przypadku, gdy przepuszczają zbyt wiele chłodnego powietrza do środka domu? Poprzez nieszczelne okna potrafi uciec ponad 25% ciepła! Gdy lato dobiega końca, a na dworze wieczorami robi się coraz chłodniej, to najwyższy czas aby zadbać o szczelność okien i nie marznąć w zimowe wieczory, ani nie przepłacać za rachunki.

Wyreguluj okna

Najczęstszym problemem z jakim borykamy się przy zimnych oknach jest nieszczelność pomiędzy skrzydłem okna, a ościeżnicą. Najłatwiejszym sposobem, aby sprawdzić, czy okucia wymagają regulacji jest przeprowadzenie testu z kartką papieru. Wkładamy ją pomiędzy ościeżnicę, a skrzydło (nie na ryglu) i zamykamy okno. Następnie próbujemy wyjąć papier, jeżeli łatwo się wysuwa, należy przeprowadzić regulację docisku. Większość okien posiada rolki ryglujące, na których umieszczony jest specjalny pierścień, za pomocą którego możemy wyregulować okno w zależności od pory roku. Jeżeli to nie pomoże, można użyć specjalnych uszczelniaczy do okien z Krakowa. Warto zastanowić się także nad samoprzylepnymi pasami uszczelniającymi z pianki poliuretanowej.

Uszczelnij ramy

Ucieczka ciepła bardzo często ma miejsce na styku szyby i ramy okna. Spowodowane jest to nieszczelnymi uszczelkami. Ważne jest, aby regularnie konserwować uszczelki w oknach, inaczej szybciej tracą swoje właściwości i tworzą szczeliny. Należy uszczelniać miejsca styku szyby i ramy okna z Krakowa silikonem szklarskim lub przezroczystym uszczelniaczem polimerowym. Preparaty te są odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz szkodliwe promieniowanie słoneczne. Warto jednak wiedzieć, że uszczelniacz polimerowy gwarantuje dłuższe i trwalsze uszczelnienie.

Zadbaj o miejsce montażu

Miejsce pomiędzy murem, a oknem, czyli tzw. linia osadzenia ościeżnicy, również może sprawiać problemy i być odpowiedzialna za ucieczkę ciepła z naszego domu. Ciepłe powietrze bardzo często lubi wydostawać się z pomieszczenia pod parapetem, gdzie rzadko ktokolwiek zagląda. Niewielkie nieszczelności można załatać przy pomocy silikonu akrylowego. Na większe szpary warto użyć pianki montażowej. Jednak w każdym przypadku należy pamiętać, że produkt nakładamy na wcześniej oczyszczoną z wszelkich zabrudzeń i osuszoną powierzchnię.

Dodatkowa pomoc

Nawet od uszczelnionych okien może czasami powiać chłodem. Dodatkowym buforem pomiędzy oknem, a pomieszczeniem mogą być zasłony – gruba tkanina będzie stanowić swego rodzaju termoizolację, oddzielając okno od pokoju. Warto również rozważyć zamontowanie grubych rolet wewnętrznych, które zimą ochronią przed chłodem, a latem zapobiegną przegrzaniu wnętrza. Dobrym pomysłem mogą okazać się również rolety zewnętrzne, jednak nie zawsze i wszędzie istnieje możliwość ich montażu.

Sprawdź szczegóły oferty okna z Krakowa już dziś!

Nadszedł sezon wymiany okien. Podejmując decyzję jakie okna wybrać do swojego domu, warto pomyśleć o zimie i oknach energooszczędnych. Zimową porą narzekamy na suche powietrze w naszych domach, które niekorzystnie wpływa na drogi oddechowe i ogólny stan zdrowia. Suche powietrze jest wynikiem nadmiernego ogrzewania pomieszczeń. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest montaż okien energooszczędnych. Czym cechuje się okno energooszczędne? Podstawową…


więcej

Jeśli marzysz o spędzaniu czasu niezależnie od pogody w przestrzeni wypełnionej światłem, zawsze chciałeś mieć taras, jednak warunki atmosferyczne panujące w Polsce zniechęcały Cię do jego stworzenia, zdecyduj się na ogród zimowy! Czy warto zbudować taki ogród? Przeczytajcie w naszym najnowszym artykule ->

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej