gb it fr de

Jakie markizy wybrać na taras?

markizy kraków

Markizy to ozdobne, rozwijane osłony chroniące przed słońcem i lekkimi opadami deszczu. Producenci oferują szeroki wybór tego rodzaju zadaszeń. Poszukując markizy, poza wzornictwem, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj zastosowanej konstrukcji. Markiza musi być przede wszystkim skuteczna w osłanianiu przed promieniami słonecznymi, wygodna w użytkowaniu, a poza tym estetyczna i dopasowana do elewacji domu.

Co warto wiedzieć, udając się do sprzedawcy?

Gdy podejmiemy już decyzję o zakupie i montażu markizy tarasowej, należy określić swoje podstawowe wymagania. Warto wykonać odpowiednie pomiary, tak aby wiedzieć, jaki rozmiar osłony będzie optymalny. Pod jakim kątem nachylenia oraz w jaki sposób ma zostać umocowana – do sufitu, ściany, czy też wnęki? Co oczywiste, warto zastanowić się, jaki kolor, wzór oraz rodzaj poszycia najlepiej dopasuje się do elewacji domu. Kolejnym aspektem, na którym warto się skupić, jest sposób sterowania markizą. Wybierając odpowiedni, w znacznym stopniu wpłyniemy na wygodę jej użytkowania. Ostatnią kwestią, nad którą warto się pochylić jest sposób ochrony markizy w czasie zimy.

Wymiary i kąt nachylenia

Aby uniknąć komplikacji podczas montażu, a także w trakcie samego użytkowania, należy dokładnie zmierzyć miejsce, w którym planujemy zamocować markizę. Idealnie dobrana, powinna umożliwić osłonięcie całej powierzchni wypoczynkowej tarasu. W związku z tym, pierwszą czynnością, którą warto wykonać jest obserwacja pozycji słońca. Wiedząc, w jaki sposób pada cień w różnych porach dnia na taras, w prosty sposób możemy określić właściwą szerokość oraz wysięg osłony. Szerokość markiz tarasowych przeważnie oscyluje w przedziale od 200 cm do 700 cm. Istotną kwestia jest też kąt nachylenia, od którego również zależy ostateczny wysięg markizy. Wysięg to odległość od falbany na krawędzi markizy do ściany budynku. Warto mieć na uwadze to, że kąt nachylenia musi być na tyle ostry, aby z materiału swobodnie spływała woda deszczowa.

Sposób montażu

Kolejną kwestią jest sposób montażu markizy. Jeśli chcemy montować ją samodzielnie, niezbędna może okazać się pomoc drugiej osoby, gdyż ze względu na duży rozmiar jest ona bardzo nieporęczna. Nie jest to skomplikowany proces, jednak zanim przystąpimy do działania, warto rozplanować krok po kroku cały proces instalacji, a przede wszystkim zapoznać się z radami producenta. Jeśli napotkamy problemy – rozsądnym rozwiązaniem może okazać się zlecenie montażu specjalistom.

Kolorystyka i rodzaj tkaniny

Producenci markiz tarasowych mają w swoich ofertach całą gamę kolorów tkanin. Jej dobór zależy od fasady domu, sposobu wykończenia tarasu oraz naszych indywidualnych preferencji. Poza walorami estetycznymi warto kierować się względami praktycznymi, czyli tym, z jakiego materiału będzie wykonana markiza. Użyty materiał powinien być przede wszystkim odporny na wilgoć, zabrudzenia, blaknięcie, a także neutralizować w jak największym stopniu szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe.

Sterowanie

Markizy Kraków sterowane są ręcznie, za pomocą korby lub też silnika elektrycznego. Najbardziej powszechnym, a zarazem najtańszym sposobem jest sterowanie ręczne. Markizy sterowane elektrycznie doskonale sprawdzą się w miejscach trudno dostępnych. Rozwiązaniem bardziej zaawansowanym technicznie jest sterowanie automatyczne, wyposażone w czujniki pogodowe, reagujące na wiatr i słońce. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy nie ma nas w domu. Dzięki niemu, mamy pewność, że markiza nie ulegnie zniszczeniu nawet podczas naszej nieobecności.

Przechowywanie

Ze względu na sposób przechowywania markizy kraków tarasowe możemy podzielić na trzy rodzaje – zwykłe, półkasetowe i kasetowe. Najtańsze rozwiązanie to markiza bez kasety, jednak ten wariant sprawdzi się tylko wtedy, gdy markiza będzie zamontowana pod zadaszeniem. Poza tym, ten wariant wymaga demontażu i przechowywania markizy w domu, w czasie zimy. Z kolei najwięcej zapłacimy za markizę kasetową. Jest ona najbardziej trwała i pozwoli na wieloletnie użytkowanie, ze względu na ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jej przechowywanie nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku z naszej strony.

Sprawdź ofertę markizy Kraków i ciesz się wypoczynkiem na świeżym powietrzu.

PRESTIGE Uniwersalny system profili, który świetnie sprawdza się zarówno w nowoczesnej architekturze budownictwa jedno i wielorodzinnego, jak i w przypadku renowacji. [tooltip]


więcej

Okna plastikowe są obecnie najpopularniejsze na naszym rynku. Są bowiem łatwe w utrzymaniu, trwałe i dość niedrogie. Jak jednak wybrać te dobrej jakości? Wybierz okna sprawdzonego producenta Wśród wielu osób panuje przekonanie, że dobre okna muszą być drogie. Są jednak tacy, którzy kupują najtańsze uważając, że wszystkie okna są takie same. Jak jest w rzeczywistości? Najlepsze okna PCV to nie…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej