gb it fr de

Co wpływa na wygląd standardowego okna PCV?

Okno. Najczęściej w białej ramie. Powinno się dobrze otwierać, zamykać, posiadać opcję mikrouchyłu. Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec różnice w detalach pomiędzy dwoma różnymi oknami. Podpowiemy, na co zwracać uwagę przy zakupie i w jaki sposób można zmienić wygląd tradycyjnego, niczym nie wyróżniającego się okna.

W ostatnich latach pojawiły się nowe trendy we wzornictwie, które mają wpływ na ogólną estetykę. Na przykład wykończenie profilu. Jego krawędzie w klasycznych oknach są zazwyczaj proste, ostre. W nowych modelach kształty skrzydła i listw przyszybowych są łagodne, miękkie, zaokrąglone, a całość gustownie wyprofilowana. Każdy ma swoje własne preferencje, warto jednak przyjrzeć się temu z bliska. Przykładem klasycznego okna Eko Plast Kraków jest model Classic, a okna z zaokrąglonymi kształtami -Diamond, Prestige Plus lub Estetic.

Kształt skrzydła i list przyszybowych

W zależności od charakteru budynku mamy możliwość wyboru pomiędzy wersją skrzydła i ościeżnicy o powierzchniach leżących w jednej płaszczyźnie a wersją z płaszczyznami przesuniętymi względem siebie. Różnorodne wersje listw przyszybowych (niezlicowana, półzlicowana i zlicowana) stwarzają możliwość dowolnej stylizacji okna i zaoferowania klientom niepowtarzalnej stylistyki.

Kolor uszczelek

Kolejnym detalem, który robi dużą różnicę są uszczelki. Czasami patrząc na okno wiemy, że nam się podoba, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, że może tak być za sprawą… popielatych uszczelek. Jesteśmy na ogół przyzwyczajeni do tradycyjnych czarnych i jeśli sprzedawca nie poinformuje nas o alternatywie, możemy zorientować się po fakcie, że nasze wnętrze mogło wyglądać lepiej. Dla jeszcze bardziej niezorientowanych i dociekliwych istotna informacja: niestety ze względów technicznych nie produkuje się białych uszczelek EPDM, czyli najlepszych uszczelek używanych w oknach Eko Plast.

Istotną kwestią jest też prawidłowe naciągnięcie uszczelek. Nie mogą być ani zawinięte, ani skręcone, ani zbytnio rozciągnięte i popękane, bo wpłynie to zarówno na wygląd jak i szczelność okna. Warto się przyjrzeć czy na ich powierzchni nie ma nadmiernych zniekształceń.

Okucia

Przechodzimy do okuć. Klamka to najbliższy naszemu zmysłowi dotyku element okna, którego kształt nie tylko widzimy, ale możemy i poczuć. Warto przyjrzeć się klamkom w oknach u rodziny, znajomych i nauczyć się dostrzegać różnice, aby wybrać najbardziej odpowiadające własnym preferencjom estetycznym. Czy chcielibyśmy dodatkowego zabezpieczenia w postaci kluczyka (tu akurat powinniśmy dopuścić do głosu rozsądek i kierować się innymi niż estetyczne potrzebami). Czy odpowiada nam umieszczone na niej logo producenta? Z jednej strony dobrze od razu wiedzieć, gdzie zwrócić się w razie ewentualnego problemu z oknem, z drugiej nie każdemu to odpowiada. Warto mieć wybór. Podobnie w doborze koloru klamki, czasami klienci decydują się na srebrne lub złote do białych okien. To wszystko kwestia aranżacji wnętrza.

Faktura i kolor parapetów

Dodatkowym elementem dekoracyjnym może być parapet. Powinniśmy dobrać go zgodnie z  charakterem pomieszczenia. Często spełnia on rolę dodatkowej półki na rośliny doniczkowe lub różne domowe drobiazgi. Można dobrać zarówno jego kolor jak i fakturę. Parapet może być gładki, marmurkowy, w kolorze drewna itp.

Szprosy, mleczne, ornamentowe szyby

Jeśli mamy jasny, słoneczny dom lub mieszkanie i podjęliśmy decyzję o zakupie białych okien, ale chcielibyśmy żeby czymś się wyróżniały, najlepszym sposobem jest zamówienie okien ze szprosami. To estetyczne rozwiązanie nadaje charakteru pomieszczeniu od wewnątrz, jak i od zewnątrz. W kuchniach, łazienkach, na gankach często montuje się nietypowe szyby, np.  z mlecznego czy matowego szkła, szyby ornamentowe albo ze szkła barwionego. Do wybory, do koloru. Aby nasze domy były piękniejsze i dobrze nam się w nich żyło.

A może okna aluminiowe?

Okna aluminiowe są lekkie i bardzo wytrzymałe, znacznie mniej podatne na uszkodzenia niż okna PCV i okna drewniane. Dodatkowo aluminium jest bardzo plastyczne, można z niego produkować profile okienne w rozmaitych kształtach i kolorach. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej faktury i wykończeń, doskonale sprawdzą się w budownictwie jednorodzinnym.

Więcej o oknach aluminiowych można przeczytać w artykule →

Okna z PCV czy PVC, a może PCW? Każdy z nas doskonale zna skrót PCV, jednak tak naprawdę szukając okien powinniśmy się posługiwać zwrotem Okna PVC. Dlaczego? Bowiem skrót PCV jest całkowicie niepoprawny i nie funkcjonuje w nazewnictwie międzynarodowym. Nie ma również takiego polskiego skrótu. Polichlorek winylu, a więc tworzywo sztuczne wykorzystywane między innymi przy produkcji okien plastikowych, posiada dwa…


więcej

Aby okna bezawaryjnie służyły nam przez długie lata, powinny być odpowiednio pielęgnowane. Nawet najprostsze w obsłudze okna PVC, jak każde inne urządzenie, wymaga przeglądu i reakcji na drobne usterki. Przede wszystkim po zakupie zapoznaj się z zaleceniami producenta w kwestii pielęgnacji okien oraz z obowiązującą gwarancją. Tylko prawidłowe użytkowanie okien pozwala na ich reklamację w razie potrzeby. Drobne zabiegi pielęgnacyjne…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej