gb it fr de

Jak zabezpieczyć okna w pokoju dziecięcym?

Wybierając meble do pokoju dziecięcego zwracamy uwagę na ich wygląd zewnętrzny oraz na to, czy są bezpieczne, nie mają ostrych krawędzi itp. Dobierając okna do pokoju dla malucha musimy mieć na uwadze przede wszystkim jego bezpieczeństwo.

Otwarte lub łatwo otwierane okno czy drzwi balkonowe, sprzęty domowe ustawione tak, że wspinaczka staje się dla dziecka niesamowitym wyzwaniem i przygodą, niekontrolowana gra w piłkę w pomieszczeniu – w takich warunkach nietrudno o wypadek. W tym artykule opowiemy na co zwrócić uwagę wybierając okna do pokoju dziecięcego albo domu, w którym są małe dzieci.

Blokady

W ofercie sprzedażowej producentów okien dostępne są różnego rodzaju blokady zabezpieczające przed otwarciem okna. Do najbardziej popularnych należy klamka na kluczyk, zamykana przez wciśnięcie cylinderka, a otwierana właśnie za pomocą kluczyka. Alternatywą dla niej jest klamka z przyciskiem blokującym. Blokada zapobiega obróceniu trzpienia klamki poprzez przesunięcie elementów ruchomych okucia z zewnątrz. Obydwa typy blokady są dla malucha praktycznie nie do sforsowania.  Można również zamówić okno z blokadą lub ogranicznikiem otwarcia. Taki ogranicznik pozwoli na uchylenie okna tylko do określonej pozycji. To wygodna opcja, ponieważ umożliwia wietrzenie i dopływ świeżego powietrza. Mamy jednocześnie pewność, że nasze dziecko nie ma możliwości wyjścia przez okno.

Bezpieczna szyba

Elementem okiennym wpływającym na zwiększenie bezpieczeństwa malucha, a tym samym naszego komfortu psychicznego jest też specjalna szyba z tzw. bezpiecznego szkła. Bezpieczna szyba składa się z dwóch lub większej ilości tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się specjalna folia PVB. Dzięki takiej konstrukcji mocne uderzenie w szybę ciężkim przedmiotem nie spowoduje rozsypania się szkła, a jedynie jego pęknięcie. Szyba natomiast pozostanie w ramie okiennej.

Niektóre dzieci są wrażliwe na dźwięki. Deszcz uderzający o parapet, szum samochodów czy głosy za oknem są w stanie spowodować pobudkę w środku nocy. W takim wypadku warto pomyśleć o wyciszającym pakiecie złożonym z trzech szyb zamiast standardowych dwóch albo też szybach dźwiękochłonnych.

Wentylacja

Niezwykle istotną rolę w pomieszczeniu pełni właściwa wentylacja i korzystny dzięki niej mikroklimat. Świetnie zdają sobie z tego sprawę rodzice dzieci z astmą lub alergią, których do kaszlu prowokuje dodatkowo suche powietrze w sezonie grzewczym. Wilgotność powietrza powinna wahać się na poziomie od 35-50%.

Zimą, przy niedostatecznym poziomie wentylacji grawitacyjnej trudno utrzymać optymalną wilgotność bez wietrzenia, które wprawdzie niemowlętom jest nawet zalecane, ale dość kłopotliwe dla rodziców, którzy za każdym razem gdy chcą przewietrzyć pokój, muszą grubo ubrać malucha. Wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie nawiewników higrosterowanych, czyli automatycznych,  lub sterowanych ręcznie. Są one polecane zwłaszcza do okien energooszczędnych, o wysokiej izolacyjności termicznej. Są łatwe w montażu i pielęgnacji.

Czystość i estetyka

Co jeszcze jest ważne przy wyborze okien do pokoju dziecięcego? Łatwość utrzymania ich w czystości. Tu najlepiej sprawdzą się okna i drzwi balkonowe PVC, z których łatwo zmyć zabrudzenia i plamy z farbek. A może warto rozważyć zakup okien w innych niż tradycyjnym kolorze? Dzieci lubią intensywne barwy, a okna PVC dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. A jeśli zdecydujemy się na standardową biel, może pozwolimy naszym pociechom na przyozdobienie szyb naklejkami z ulubionymi bajkowymi postaciami?

Wymiana okien pcv to poważna inwestycja, na której nie warto oszczędzać. Należy również poświęcić nieco czasu na dokładne sprawdzenie jakie okna należy wstawić oraz dopilnować aby montaż był najwyższej jakości. Wybierz odpowiednie okna Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okien, takich jak okna dźwiękoszczelne, energooszczędne czy też antywłamaniowe. Poza tym okna można podzielić również na: nieotwieralne, obrotowe, przesuwane, rozwieralne, uchylne,…


więcej

Decydując się na zakup okien PCV najczęściej podejmujemy decyzję o wyborze konkretnego modelu, biorąc pod uwagę jedynie jego parametry i funkcjonalność. Spróbujmy poświęcić kilka minut na zgłębienie tajników estetyki okna – może się okazać, że wybierzemy rozwiązanie znacznie lepsze niż nam się początkowo wydawało. Mogłoby by się wydawać, że dwa okna PCV w białych ramach niczym się od siebie nie…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej