gb it fr de

Jak dbać o bramę garażową?

brama garażowa

Brama garażowa, jak każde inne urządzenie czy sprzęt domowy, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. W ofercie Eko Plast Kraków dostępnych jest kilka rodzajów bram – doradzamy więc, jak o nie dbać, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów dużej naprawy.

Bramy, tak jak i okna, to inwestycja na długie lata. Aby prezentowały się estetycznie, służyły nam bezproblemowo i zapewniały bezpieczeństwo, powinniśmy o nie dbać w odpowiedni sposób. Nieważne, czy posiadasz bramę segmentową, roletową, rozwierną czy bramę uchylną – każda z nich powinna pracować płynnie i bez większych awarii. W tym artykule wyjaśnimy w sposób ogólny, na czym polega pielęgnacja i konserwacja bram garażowych. Po bardziej szczegółowe instrukcje zapraszamy do naszych salonów sprzedaży w Krakowie.

Przegląd bramy

Przyjrzyj się swojej bramie garażowej. Zwróć uwagę na jej czystość – ma ona wpływ nie tylko na wygląd garażu, ale i funkcjonowanie mechanizmu – nieczystości gromadzące się w prowadnicach bram segmentowych i roletowych mogą wpływać na płynność działania i wpływać na komfort użytkowania bramy. Podobne działanie mogą wywoływać długo niesmarowane zawiasy i sprężyny w bramach uchylnych i rozwiernych. Jeśli słyszysz skrzypienie, to definitywny znak, iż części ruchome bramy wymagają Twojej troskliwej opieki. Jeśli musisz wkładać zbyt dużo siły w otwieranie lub zamykanie bramy albo masz wrażenie, że coś definitywnie się zmieniło przy wykonywaniu tych czynności, najlepiej zwróć się po poradę do specjalisty. Znajdziesz go w salonach sprzedaży Eko Plast.

Przy dalszych testach bramy zwróć uwagę na stan uszczelek i innych elementów wyposażenia. Czasami wymagać mogą one naprawy, wymiany lub regulacji (np. opadające drzwi bramy rozwiernej). Jeśli nie czujesz się pewnie w sprawach technicznych, automatykę lepiej pozostaw fachowcom. Pamiętaj, że niewłaściwie użytkowana brama w razie awarii może stracić możliwość naprawy w ramach gwarancji.

Nie zapominaj o regularnym przeglądzie bramy pod kątem bezpieczeństwa – zwróć uwagę na prawidłową pracę zabezpieczeń (czy to w postaci fotokomórki czy zabezpieczeń przeciążeniowych). Jeśli mechanizm bramy automatycznej po napotkaniu przeszkody zatrzymuje się lub cofa, wszystko jest w porządku. W przypadku bram otwieranych ręcznie, kontroluj mocowania bramy oraz stan naciągu sprężyn.

Jak pielęgnować i konserwować bramę?

Proste czynności pielęgnacyjne i konserwacyjne możesz przeprowadzić na własną rękę. Zacznijmy od mycia bramy – używaj w tym celu ciepłej wody z rozpuszczonym w niej łagodnym detergentem (np. płynem do mycia naczyń). Pod żadnym pozorem nie używaj wybielaczy i środków ściernych (np. w proszku). Przemywaj zarówno powierzchnię skrzydła i uszczelki, oczyszczaj z kurzu i gromadzących się nieczystości prowadnice (możesz zacząć od wydmuchiwania lub usuwania ich za pomocą miękkiej szczoteczki.

Smaruj zawiasy oraz sprężyny (omijaj plastikowe rolki) odpowiednim, zalecanym przez producenta środkiem. Tego typu produkty zabezpieczają jednocześnie elementy ruchome bramy przed korozją.

Jeśli brama jest zniszczona i uznasz, że wymaga lakierowania lub naniesienia dodatkowej powłoki ochronnej, przed jej naniesieniem pamiętaj o delikatnym oszlifowaniu powierzchni drobnoziarnistym papierem ściernym, jej oczyszczeniu i odtłuszczeniu oraz wykończeniu powierzchni lakierem na bazie sztucznej żywicy.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą naszych okien PCV z Krakowa.

Nikt nie lubi odśnieżać samochodu i zeskrobywać lodu z szyb. Szczególnie kiedy spieszymy się rano do pracy, a termometr wskazuje dużo poniżej zera. Dlatego też zimą znacznie częściej parkujemy samochód w garażu niż na podjeździe. Pamiętajmy jednak, aby w tym okresie szczególnie dbać o konserwację bramy garażowej. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bram garażowych: bramy segmentowe, uchylne, roletowe czy…


więcej

Ze względu na umiejscowienie bramy garażowej na froncie budynku, większość przywiązuje do jej zakupu dużą wagę – chcemy, żeby ładnie komponowała się z elewacją, była bezpieczna i dobrze izolowała. Dostępność wielu rozwiązań nie ułatwia nam tego wyboru, dlatego przyjrzyjmy się bliżej jednemu z nich – segmentowej bramie garażowej. Najczęściej wybieranej i polecanej wśród dostępnych na rynku. Szukasz innowacyjnego i niepowtarzalnego…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej