gb it fr de

Jak konserwować bramę garażową?

bramy kraków

Wszystkie rodzaje bram garażowych bez względu na ich rodzaj, rolowane, segmentowe, czy uchylne, wymagają regularnej konserwacji i przeglądu mechanizmów. Wykonanie kilku prostych czynności pozwoli cieszyć się sprawną bramą garażową przez wiele lat i o każdej porze roku. Zaniedbanie wymienionych czynności, może spowodować skrócenie żywotności wielu podzespołów, utrudnić obsługę bramy, lub nawet zmusić nas do wymiany na nową. 

Po pierwsze – czystość!

Podstawowym krokiem o którym należy pamiętać, aby  brama służyła nam długo i niezawodnie, jest dbanie o jej czystość.  Należy regularnie dbać o czystość paneli bramy. Specjaliści zalecają, aby zewnętrzną powierzchnie skrzydła bramy pielęgnować za pomocą miękkiej gąbki i nieinwazyjnych, delikatnych detergentów np. takich przeznaczonych do mycia karoserii samochodów. Po umyciu bramy, należy przemyć ją letnią wodą i wytrzeć do sucha miękką ściereczką. Należy również pamiętać, aby co najmniej raz do roku, zakonserwować powierzchnię zewnętrzną bramy kraków. Najlepiej wykorzystać w tym celu wosk do karoserii samochodowej. Zwiększymy tym samym odporność powłoki zabezpieczającej naszą bramę garażową. Jeżeli brama znajduje się na południowej ścianie domu, taką konserwacje zaleca się wykonywać nawet 2-3 razy w roku, przez dużo większe i dłuższe wystawienie na niekorzystne działanie promieni słonecznych.

Mały, ale ważny szczegół – uszczelki!

Wilgoć i niskie temperatury mają negatywny wpływ na uszczelki w bramach kraków. Powodują powstawanie mikro uszkodzeń w gumowych elementach (wgniecenia    i pęknięcia), które z kolei przyczyniają się do braku szczelności i przenikania zimnego powietrza do środka garażu. Dlatego bezwzględnie należy utrzymywać czystość uszczelek. Częstotliwość konserwacji i ich mycia powinna być dostosowana do lokalnych warunków pogodowych oraz intensywności użytkowania bramy. Zalecane jest jednak, aby myć i smarować uszczelki co najmniej raz w miesiącu. Specjaliści rekomendują używanie w tym celu preparatów silikonowych,  które przedłużą elastyczność i żywotność uszczelek, zmniejszając tym samym potrzebę ich wymiany.

Wszystko pod kontrolą – sprawna mechanika!

Należy pamiętać również o konserwacji wszystkich elementów mechanicznych bramy garażowej.  Nawet najmniejsze zanieczyszczenia przyśpieszają korozję metalowych części bramy oraz zużycie łożysk i sprężyn. Aby zachować sprawność mechaniczną naszej bramy, należy stosować specjalne smary przeznaczone do bram kraków. Co ważne, zwróćmy uwagę, czy jest to smar przeznaczony do użytku zewnętrznego! Dzięki takiemu zabiegowi zabezpieczymy bramę przed niechcianą wilgocią i negatywnymi skutkami zmiennej temperatury. Smar powinien zostać również zastosowany na takich elementach jak prowadnice, zawiasy oraz łożyska rolek. Po naniesieniu preparatu należy kilkukrotnie otworzyć i zamknąć skrzydło bramy, aby smar równomiernie pokrył wszystkie zakamarki, a jego nadmiar usuwamy miękką ściereczką. Dla bezpieczeństwa użytkowania oraz sprawnego funkcjonowania bramy kraków należy co najmniej raz w roku dokonać przeglądu stanu zawiasów, rolek, łożysk, mocowania wału bramy oraz zużycia linek i sprężyn.

Ufaj, ale sprawdzaj – testy zabezpieczeń!

Ważnym elementem konserwacji bramy, o którym często się zapomina jest kontrolowanie prawidłowego działania zabezpieczeń bramy. Należy raz do roku czas sprawdzić działanie fotokomórki, która sprawnie działając powinna zatrzymywać i blokować bramę w momencie napotkania przeszkody. Rutynowa kontrola w przypadku bram garażowych to konieczność. Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja bramy zapewni nam jej komfortowe i bezpieczne użytkowanie.

Sprawdź ofertę bram kraków i wybierz najlepszą bramę garażową na długie lata!

Jeśli decydujemy się na wymianę okien, musimy wybrać wysokiej jakości produkt renomowanej firmy. Inaczej nasze pieniądze mogą „pójść w błoto”. Co wyróżnia „dobre okna”? Przede wszystkim dobre nie musi oznaczać drogie. Ważne, by okna, niezależnie, czy są to okna plastikowe, drewniane czy aluminiowe, spełniały niezbędne standardy oraz były w prawidłowy sposób zamontowane. To najważniejszy powód, dla którego należy powierzyć doradztwo…


więcej

Wymiana okien pcv to poważna inwestycja, na której nie warto oszczędzać. Należy również poświęcić nieco czasu na dokładne sprawdzenie jakie okna należy wstawić oraz dopilnować aby montaż był najwyższej jakości. Wybierz odpowiednie okna Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okien, takich jak okna dźwiękoszczelne, energooszczędne czy też antywłamaniowe. Poza tym okna można podzielić również na: nieotwieralne, obrotowe, przesuwane, rozwieralne, uchylne,…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej