gb it fr de

Jak myć i pielęgnować okna PCV?

Jak myć i pielęgnować okna PCV

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że okna, jak każdy inny przedmiot czy urządzenie, wymaga ludzkiej troski. Tylko zadbane i poddawane regularnemu przeglądowi okna PVC (zwane potocznie oknami PCV) będą spełniały swoje funkcje przez lata.

Przy zakupie okien warto przeanalizować zalecenia producenta w kwestii ich pielęgnacji i użytkowania oraz uważnie przeczytać warunki przysługującej nam gwarancji. W razie gdyby konieczne było złożenie reklamacji, producent ma prawo jej nie uznać, jeśli okna były użytkowane w niewłaściwy sposób. Nigdy nie naprawiajmy na własną rękę technicznych usterek typu: problemy z klamką, niedomykające się okno, pęknięta szyba itp. Takie prace najlepiej zlecić fachowcom, zwłaszcza kiedy przysługuje nam gwarancja.

Mycie okien PCV

Jak myć okna PCV? Czynność wydaje się prosta, jednak wielu młodych ludzi zaczyna od niewłaściwej kolejności. Najpierw należy myć ramy, a potem szyby. Jeśli zrobimy odwrotnie, istnieje duża szansa, że podczas mycia ram ubrudzimy już umyte szyby i nie uda nam się pozostawić szyb idealnie gładkich. Do mycia używajmy specjalnego płynu do szyb albo letniej wody z dodatkiem łagodnego środka myjącego np. płynu do mycia naczyń i miękkiej szmatki. Nie stosujmy szczotek, ani szorstkich gąbek. Mocne środki czyszczące (takie jak proszek lub płyn przeznaczony do mycia kuchenki lub wanny) są zakazane. Nadmiar wody z umytych okien usuń stosując specjalny ściągacz do szyb, a pozostałe mazy wypoleruj czystą szmatką.

Pielęgnacja i przegląd okien PCV

Nie każdy wie, że różnego rodzaju problemy np. z nieszczelnością okien plastikowych, nie domykaniem się skrzydła lub ciężko obracającą się klamką, są spowodowane rozregulowaniem okuć. To normalne, że często otwierane okna albo ciężkie skrzydła okien plastikowych mają tendencje do opadania. Zazwyczaj odpowiednia regulacja przywróci wszystko do stanu najwyższego porządku.

Należy również raz do roku poświęcić chwilę na pielęgnację okuć, która polega na ich naoliwieniu. Najlepiej użyć do tego smaru lub oliwy do maszyn, albo wazeliny technicznej. Skład tego typu produktów nie powinien zawierać składników wywołujących korozję (np. kwasów oraz żywic). Smarując okucia, zwróćmy uwagę na to, czy wkręty okuć nie są poluzowane. Jeśli są, ale w niewielkim stopniu, można dokręcić je na własną rękę, jeśli jednak poluzowanie jest znaczne, lepiej zgłosić problem do serwisu okien.

Uszczelki to kolejna część składowa okien PCV, które wymagają pielęgnacji. Jeśli raz do roku nie nasmarujemy ich gliceryną, olejem do maszyn lub specjalnym preparatem (np. silikonem) w sprayu, mogą tracić elastyczność i twardnieć, co w rezultacie spowoduje ich sparcenie, a stąd już krok do utracenia szczelności przez okno.

Serwisowanie okien

W razie wątpliwości warto skontaktować się z profesjonalnym serwisem okien plastikowych. To oszczędzi nam pieniądze, które w wyniku wieloletnich zaniedbań, będziemy musieli wydać na przedwczesną wymianę okien. Dzięki regularnemu serwisowaniu możemy przedłużyć ich żywotność o wiele lat. Serwisant sprawdzi szczelność naszych okien, stan okuć, klamek, ram, szyb oraz uszczelek. Jeśli trzeba, dokona regulacji skrzydeł okiennych, wymieni uszczelki lub okucia, naoliwi je, doposaży okno w dodatkowe elementy takie jak nawiewniki, okucia antywyważeniowe itp.

Zapraszamy również do kontaktu z serwisem okien PCV Ekoplast oraz zapoznaniem się z ofertą naszych okien z Krakowa!

Co kraj, to obyczaj. Także w preferencjach co do stolarki okiennej. Ale obyczaje są podyktowane najczęściej uwarunkowaniami klimatycznymi, specyficznymi dla danego regionu, oraz typem architektury. W Holandii okna są duże, rzadko się je zasłania. To pochmurny kraj, gdzie często pada deszcz, a tradycyjna zabudowa jest wąska. Okna mają więc za zadanie doświetlać wnętrze. Taka zabudowa wynikała dawniej przede wszystkim z…


więcej

Okna plastikowe są obecnie najpopularniejsze na naszym rynku. Są bowiem łatwe w utrzymaniu, trwałe i dość niedrogie. Jak jednak wybrać te dobrej jakości? Wybierz okna sprawdzonego producenta Wśród wielu osób panuje przekonanie, że dobre okna muszą być drogie. Są jednak tacy, którzy kupują najtańsze uważając, że wszystkie okna są takie same. Jak jest w rzeczywistości? Najlepsze okna PCV to nie…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej