gb it fr

Jak odpowiednio dopasować balustrady balkonowe?

balustrady balkonowe

Balustrady balkonowe, potocznie zwane barierkami, oprócz oczywistej funkcji zabezpieczającej, pełnią również drugą – dekoracyjną. Znacznie wpływają one na estetykę budynku z zewnątrz. Ich wybór powinien zostać dokładnie przemyślany ze względu na ich funkcjonalność, jak i wygląd. W nowoczesnym budownictwie niemal każde mieszkanie i dom jednorodzinny wyposażony jest w co najmniej jeden, mniejszy lub większy balkon lub taras. Na rynku pojawia się natomiast coraz bogatsza oferta balustrad. Zróżnicowane są one nie tylko pod względem rodzajów, ale również materiałów z których zostały wykonane (balustrady aluminiowe, drewniane, stalowe, betonowe), jak i kształtów oraz dodatków w postaci rzeźbień, stylizowanych poręczy i dowolnych wypełnień. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią balustradę do swojego domu lub mieszkania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze balustrady?

Wybierając balustradę do balkonu, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Po pierwsze, trzeba mieć na uwadze styl, wielkość i przeznaczenie danego budynku. Ważne jest, aby balustrada – jej kształt, rodzaj i materiał, z jakiego jest wykonana, oraz sposób zamocowania i wykończenia były odpowiednio zaprojektowane i dopasowane do całego budynku. W przypadku kamienic, gdzie każde mieszkanie ma swój balkon, ważne jest aby stylistycznie do siebie pasowały. Jeżeli wszystkie balkony zostały oryginalnie zaprojektowane z wykorzystaniem balustrad aluminiowych, nie decydujmy się na ciężkie betonowe balustrady.

Jak dobrze zamontować balustrady?

Barierki na balkonie powinny również współgrać z całym wyposażeniem balkonu, kolorem elewacji i stylem okien. Dobrze zachować spójność wykorzystanych materiałów, kolorów i co ważne proporcji. Często popełnianym błędem jest zamontowanie zbyt niskiej lub zbyt wysokiej balustrady lub takiej z nieproporcjonalnie rozmieszczonymi szczeblami. Nie tylko wpływa to negatywnie na estetykę balkonu, ale co ważniejsze na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Należy również wziąć pod uwagę szerokość danego balkonu, czy tarasu. Przy małych balkonach zamontowanie balustrady blisko krawędzi płyty pozwala zaoszczędzić dużo miejsca. Na małych przestrzeniach tarasowych, czy balkonowych powinno się również stawiać na barierki wykonane z cieńszych materiałów, warto zastanowić się nad balustradami aluminiowymi, lub szklanymi, które zajmują mniej miejsca na płycie balkonowej.

Z jakiego materiału wybrać balustradę?

Dla wysuniętej płyty balkonowej najlepszym wyborem będzie lżejsza optycznie balustrada, co w dużej mierze uzależnione jest od materiału z jakiego została wykonana i jej wypełnienia. Balustrady aluminiowe, czy wykonane ze szkła zapewniają balkonowi większą ‘lekkość” i idealnie pasują do nowoczesnego budownictwa. Natomiast ciężkie, betonowe, bądź kamienne balustrady lepiej sprawdzą się w budynkach stylizowanych na zabytkowe. Warto również pamiętać, że pełne balustrady na balkonie, czy tarasie znacznie ograniczają dopływ światła. Mając ten fakt na uwadze, warto zastanowić się nad wyborem balustrady aluminiowej lub szklanej. Do wyboru są także balustrady drewniane, które potrafią nadać domowi przyjazny i rustykalny charakter, idealnie nadają się one na duże, przestronne tarasy.

Sprawdź już dziś ofertę balustrad balkonowych Ekoplast i wybierz odpowiednią dla swojego balkonu!

DRZWI UNOSZONO-PRZESUWNE PVC

Tarasowe system drzwi unoszono-przesuwnych HST o dużych przeszkleniach. Jego przeznaczeniem jest zabudowa wyjścia na taras lub do ogrodu. Wygodne w użytkowaniu, sprawiają, że do pomieszczenia wpada dużo światła. Nie zajmuje powierzchni użytkowej pomieszczenia.


więcej

Okna to niezaprzeczalnie istotny element każdego domu – to właśnie dzięki nim możliwe jest znaczne ograniczenie strat ciepła nagromadzonego wewnątrz budynku. Nic więc dziwnego, ze coraz więcej osób zwraca uwagę m.in. na to jakich materiałów użyto do produkcji, a okna energooszczędne zyskują na popularności. Montaż okien energooszczędnych to już nie tylko modny trend ale niejednokrotnie konieczność ograniczenia strat energii. Przez…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej