gb it fr de

Jak poradzić sobie z zalegającym śniegiem na oknach dachowych?

polskie okna

Mroźna i obfitująca w śnieg zima to trudny czas dla posiadaczy okien dachowych, szczególnie gdy są one jedynymi oknami w danym pomieszczeniu. Poprzez okna dachowe wpada o 20 procent więcej światła niż przez zwykłe, tradycyjne polskie okna. Promienie słoneczne i dzienne światło mają ogromne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, gdy dni są coraz krótsze i słońca coraz mniej. Co więcej, zalegający zbyt długo śnieg i lód może uszkodzić uszczelki i zbyt mocno obciążać szyby grożąc ich pęknięciem. Podpowiadamy jak radzić sobie zimą ze śniegiem pokrywającym okna połaciowe.

Mechaniczne usuwanie śniegu

Skala problemu i ilość zalegającego śniegu na oknach dachowych zależy w dużej mierze od stopnia nachylenia okien. Im okno zamontowane jest bardziej w pionie, tym mniejsza szansa, że pokryje je znaczna pokrywa śnieżna. Natomiast na oknach połaciowych zainstalowanych bliżej poziomu śnieg będzie się osadzał i co gorsze pozostawał. Najpopularniejszą metodą pozbywania się śniegu i lodu z okien dachowych to metoda mechaniczna, której nienawidzi większość posiadaczy okien połaciowych. Gdy okno posiada oś obrotu blisko środka sprawa jest łatwiejsza, choć nie bezproblemowa. Można obrócić okno, zabezpieczyć podłogę w pomieszczeniu i zgarnąć cały śnieg narażając się jednak iż jego część wpadnie do naszego wnętrza. W przypadku okien uchylnych jedynie częściowo, za pomocą małej miotełki możemy odśnieżyć jedynie fragment okna, co nie rozwiązuje problemu. Każdorazowe takie odśnieżanie okien wiąże się również z wychłodzeniem pomieszczenia i co za tym idzie wzrostem kosztów ogrzewania mieszkania, szczególnie gdy za oknem panują siarczyste mrozy.

Montaż daszków i rolet zewnętrznych

Warto już na etapie projektowania i budowy domu przemyśleć i zabezpieczyć polskie okna dachowe przed problemami jakie mogą sprawiać zimą. Dobrym rozwiązaniem są daszki montowane tuż nad oknami. Mają one najlepsze zastosowanie przy oknach dachowych o dużym kącie nachylenia. Z pomocą daszków śnieg będzie zostawać nad oknem, a nie zalegał na szybach. Kolejnym sprawdzonym sposobem mogą okazać się rolety zewnętrzne, które w razie wzmożonych opadów śniegu można zaciągnąć zabezpieczając tym samym szyby. Ten sposób wymaga jednak obecności mieszkańców w domu lub pogodzenia się zimą z permanentnym zasłonięciem okien i brakiem naturalnego światła.

Ciepłe szkło w oknach

Najnowocześniejszym sposobem jest zainstalowanie w oknach dachowych tzw. ciepłego szkła. Jest to jednak drogie rozwiązanie, zarówno w zakupie, jak i późniejszym użytkowaniu, ale bardzo skuteczne. Polskie okna dachowe wyposażone w ciepłe szyby same „bronią” się przed śniegiem. Okna z tym systemem posiadają specjalny czujnik, który wyczuwa zmiany warunków pogodowych na zewnątrz. W razie potrzeby – wzmożone opady śniegu lub znaczny spadek temperatury, szyby rozgrzewają do temperatury ponad 40 stopni topiąc tym samym spadający śnieg i zapobiegając jego osadzaniu na oknach.

Sprawdź ofertę okien dachowych oraz osłon okiennych już dziś!

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć, w której prezentujemy nasze realizacje. Właśnie pojawiły się zdjęcia z realizacji wykonanych na Osiedlu 7 Życzeń na ul. Stawowej, w Mieście Przyszłości na ul. Armii Krajowej, na Osiedlu AVIA, na ul. Sołtysowskiej oraz na ul. Mieczykowskiej w Krakowie. Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ ->.


więcej

Brama segmentowa czy uchylna? Brama to najważniejszy element konstrukcji garażu. Wpływa nie tylko na jego wygląd, ale przede wszystkim na wygodę użytkowania garażu. Z racji tego, że wybrane przez nas rozwiązanie będzie towarzyszyć nam przez długie lata, warto wybór rodzaju bramy dokładnie przemyśleć. Należy rozważyć jej funkcjonalność, czyli odpowiednie dopasowanie do indywidualnych potrzeb, a także, co istotne – sposób jej…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej