gb it fr de

Jak poradzić sobie ze skrzypiącymi i niedomykającymi się drzwiami?

drzwi Kraków

Ile razy charakterystyczny dźwięk rodem z horrorów spędzał wam sen z powiek? Jak często niedomykające się drzwi doprowadzały was do szewskiej pasji? Wiemy, że skrzypiące drzwi są powszechnie znanym i niepożądanym zjawiskiem. Jednak dzięki prostym, domowym sposobom jesteśmy w stanie skutecznie je wyrugować.

Przed zakupem drzwi, trzeba mieć świadomość, że decydując się na zakup produktu z wyższej półki – inwestujemy nie tylko w nasze mieszkanie. Inwestujemy też w siebie i święty spokój. Oczywiście nie należy demonizować poruszanego zagadnienia, ale bez wątpienia nie możemy go też kompletnie zbagatelizować. Podczas przemieszczania się po swoim domu, nikt z nas nie chce tonąć w niezbyt przyjemnych dla ucha dźwiękach. Wysoki standard wykonania drzwi zewnętrznych, wewnętrznych czy bram wjazdowych nie tyle zagwarantuje, co może zmniejszyć ilość drobnych, koniecznych napraw wynikających z codziennej eksploatacji.

Zrób to sam – kilka sposobów na skrzypiące drzwi

Główną przyczyną skrzypienia podczas zamykania czy otwierania drzwi jest niewystarczająca ilość smaru w zawiasach. Uzupełnienie deficytu jest naprawdę proste – wystarczy ponownie posmarować wysuszoną powierzchnię preparatem WD40 lub wazeliną techniczną. Do tego typu pracy najlepiej dokooptować drugą osobę, która pomoże nam unieść skrzydło, aby wprowadzić w szczelinę substancję smarującą. Po dokładnym nasmarowaniu należy opuścić skrzydło i poruszyć nim kilka razy w celu prawidłowego rozprowadzenia substancji. Jeżeli drzwi są ciężkie uważaj, żeby skrzydło nie spadło z zawiasu, ponieważ jego ponowne założenie może okazać się trudniejsze niż myślisz.

  1. WD-40 oprócz odpowiedniego poślizgu – ochrania także przed wilgocią, jednak równie dobrze do smarowania możesz wykorzystać smar na bazie ropy. Tylko pamiętaj o jego dokładnym rozprowadzeniu.
  2. Na wstępie wspomnieliśmy o domowych metodach, z których możemy skorzystać, kiedy akurat nie mamy innych preparatów pod ręką. Podobny efekt uzyskamy nacierając zawiasy kostką zwykłego mydła czy woskiem. Tego typu rozwiązanie proponujemy osobom cierpliwym, ponieważ proces odpowiedniego nanoszenia tych środków jest nieco dłuższy.
  3. W przypadku, gdy mamy do czynienia bardziej z piskiem niż skrzypieniem – problem może tkwić w drewnianych częściach drzwi, które mają bezpośrednią styczności z innym częściami. Połóż rozsądną ilość pudru w miejsce styku i sprawdź czy problem zniknął. Jeśli nie – próbuj do skutku.
  4. Osoby hołdujące zasadzie ‘Zrób to sam!’ mogą zakasać rękawy i własnoręcznie przygotować smarowidło. Jest to łatwiejsze niż myślisz. Wystarczy wyciągnąć i pokruszyć rysik ze starego ołówka, a następnie powstały proszek zmieszać z olejem jadalnym. Kiedy nasza maź jest już jednolita substancją – smarujemy nią zawiasy i voila. Gotowe.

Z doświadczenia wynika…

  1. Czasami jednokrotne nałożenie smarowidła może okazać się niewystarczające. Nie poddawaj się – powtórz czynność, tym razem dodając większą ilość wybranego przez siebie środka smarującego. Drzwi po założeniu powinny chodzić cicho i gładko.
  2. Weź pod uwagę, że preparaty w aerozolu dokładniej penetrują szczelinę, dzięki czemu nie wymagają siłowania się z mocnym rozsuwaniem zawiasów. Czasami warto też psiknąć z czysto profilaktycznych aspektów.

Wypaczone drzwi

Skrzypiące drzwi to właściwie drobiazg, który jesteśmy w stanie naprawić w ciągu kilkunastu minut. Prawdziwym problemem są usterki spowodowane nieprawidłowym montażem skrzydła oraz ościeżnicy, niska jakość wykonania, nieprawidłowe użytkowanie czy niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. W przypadku deformacji drewna możemy spróbować zeszlifować nienaturalnie wygięte elementy, starając się dopasować skrzydło oraz ościeżnicę. Natomiast, jeżeli nie czujemy się na siłach, to nie ma sensu kombinować na własną rękę i warto skorzystać z usług warsztatu stolarskiego.

Nasi specjaliści służą pomocą w rozwiązaniu każdego problemu. W ofercie Eko Plast Kraków znajdą Państwo bardzo wysokiej jakości drzwi zewnętrzne i wewnętrzne.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą naszych okien PCV z Krakowa.

Wybór bramy garażowej nie jest prosty. Zakup tego typu produktu to duży wydatek. Dodatkowo, rynek oferuje wiele rodzai bram garażowych, dlatego trudno podjąć decyzję. W naszym artykule podpowiadamy czym charakteryzują się poszczególne typy bram garażowych. Zapraszamy do artykułu →


więcej

Brama segmentowa, uchylna, roletowa czy rozwierna? Zakup bramy do garażu to duży wydatek. Decyzja, którą wybrać powinna być dobrze przemyślana. W przypadku zakupu produktu, który służyć ma nam przez długie lat, nie warto oszczędzać, ponieważ to co tanie, może w rezultacie okazać się kosztowne. Bramy garażowe powinny być wyposażone w rozwiązania, dzięki którym ich użytkowanie jest płynne, ciche i komfortowe….

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej