gb it fr de

Jak wygląda montaż okna dachowego?

montaż okien

Jak wygląda montaż okna dachowego?

Montaż okien to decyzja, którą warto dokładnie przemyśleć, zanim zaprosimy fachowców do swojego domu.

Aktualnie dostępne okna dachowe w ofertach producentów różnią się między sobą kształtami, wymiarami, a także sposobami otwierania. Zanim podejmiemy decyzję, należy rozważyć przede wszystkim ich umiejscowienie, rodzaj pokrycia dachu, a co najważniejsze – instalację powierzyć fachowcom. Najlepiej z firmy, w której zostały zakupione. Wtedy mamy pewność, że montaż okien zostanie wykonany profesjonalnie.

Jakie okna dachowe wybrać?

Współcześnie, najbardziej powszechnym rozwiązaniem są okna połaciowe. Głównie, ze względu na to, że montaż okna nie wpływa na zmianę kształtu dachu, ani na wygląd zewnętrzny domu, gdyż z reguły, są one niewidoczne z poziomu ulicy. Poza tym, wybór takiego rozwiązania, w prosty sposób zapewnia efektywne doświetlenie pomieszczenia przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa – mamy pewność, że woda opadowa nie dostanie się do wnętrza. Jeśli chodzi o materiał, z którego może być wykonane okno dachowe, najpopularniejszym rozwiązaniem są okna pwc, potocznie nazywane również oknami PCV. Ich główną zaletą jest stosunkowo niska cena przy zachowanej wysokiej jakości produktu.

Typ okien dachowych zależy od rodzaju dachu

Możliwości instalacji okna dachowego jest wiele – w zależności od kąta nachylenia dachu, w którym mają być zamontowane. To w jak bardzo stromym dachu ma odbyć się montaż okna, decyduje o sposobie otwierania okna połaciowego.

Jeśli dach jest zupełnie płaski, lub jego kąt nachylenia jest mniejszy niż 15° konieczne będzie zainstalowanie specjalnej podstawy nachylonej do dachu pod odpowiednim kątem. Jeśli kąt nachylenia dachu jest nieco większy i wynosi od 20 do 65° przeważnie stosuje się okna uchylno – obrotowe, a także wysokoosiowe. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są okna obrotowe – można je montować do dachów nachylonych pod kątem od 15 do 90°.

W jaki sposób montować okna dachowe?

Przeważnie okna dachowe montowane są za pomocą kątowników montażowych umiejscowionych u góry i u dołu ościeżnicy, na specjalnych łatach. Drugim rozwiązaniem jest przymocowanie ościeżnic bezpośrednio do krokwi, z kątownikami umocowanymi po jej obu bokach. Z kolei okna uniwersalne posiadają kątowniki narożne, które umożliwiają montaż okien i na łatach, i na krokwiach. Takie okna mogą posiadać kątowniki tradycyjne, których montaż możliwy jest w dowolnym miejscu ościeżnicy.

Przed instalacją, należy pamiętać, aby pozostawić odpowiednie odstępy pomiędzy różnego rodzaju pokryciami dachowymi, a oknami. Jeśli pokrycie jest płaskie, np. blacha płaska czy papa, odstęp od deskowania do ościeżnicy nie powinien przekraczać 4 cm. Z kolei w przypadku dachu pokrytego dachówką lub też blachodachówką – odstęp powinien zmieścić się w przedziale od 4 do 9 cm. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z pokryciem profilowanym wysoko, odstęp powinien mieć 9 cm. Układając dachówki wzdłuż krawędzi bocznych okna, przeważnie zostawia się od 3 do 7 cm wolnej przestrzeni, a nad górną krawędzią – od 6 do 15 cm.

Wszystkie rodzaje bram garażowych bez względu na ich rodzaj, rolowane, segmentowe, czy uchylne, wymagają regularnej konserwacji i przeglądu mechanizmów. Wykonanie kilku prostych czynności pozwoli cieszyć się sprawną bramą garażową przez wiele lat i o każdej porze roku. Zaniedbanie wymienionych czynności, może spowodować skrócenie żywotności wielu podzespołów, utrudnić obsługę bramy, lub nawet zmusić nas do wymiany na nową.  Po pierwsze – czystość! Podstawowym…


więcej

Dużo ostatnio mówi się o oknach energooszczędnych. Twoi znajomi planują takie zakupić do swojego domu, a ty właśnie planujesz wymianę okien i nie wiesz, na jakie się zdecydować. Przede wszystkim dowiedz się, co zyskujesz i na czym polegają właściwości okna, które można porównać do klasy Mercedesa wśród samochodów. Okna energooszczędne mogą ograniczyć straty energii nawet do 45% w porównaniu do…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej