gb it fr de

Na czym polega ciepły montaż okien?

Nawet najbardziej energooszczędne okno nie będzie spełniało swojej funkcji, jeśli nie będzie zamontowane w odpowiedni sposób. Dla tego typu okien standardowy montaż nie wystarczy. Dlatego jeśli sprzedawca zasugeruje do wybranego przez nas profilu ciepły montaż, posłuchajmy jego rady.

Na czym polega tak zwany ciepły montaż? Jego podstawą jest prawidłowe uszczelnienie czyli skuteczna izolacja tych miejsc, w których osadzane są okna. Polega to na tym, że okno powinno być szczelniej zaizolowane od wewnątrz niż od zewnętrznej strony budynku. Wszystko po to, by zabezpieczyć szczelinę między oknem i ościeżem przed wilgocią, której źródłem pochodzenia może być powietrze przenikające ze środka oraz woda opadowa od zewnątrz.

Montaż trzywarstwowy

Ciepły montaż to montaż trzywarstwowy. Składa się z warstwy wewnętrznej, zewnętrznej i środkowej. Celem uszczelnianie wewnętrznego jest stworzenie płaszcza ochronnego dla warstwy izolacji termicznej. Uniemożliwia on przenikanie pary wodnej i wilgoci z pomieszczenia. Uszczelnienie to wykonuje się za pomocą nie przepuszczających powietrza i pary wodnej taśm, folii uszczelniających lub elastycznego, silikonowego kitu.

Uszczelnienie zewnętrzne chroni przed wilgocią, która dzięki temu nie przenika do wewnątrz, ale – co niezwykle istotne – umożliwia wyprowadzenie jej z wnętrza budynku. Materiały do tego wykorzystywane to impregnowane taśmy rozprężne, taśmy warstwowe lub inne materiały wodoszczelne, ale przepuszczające parę wodną.

Rolą środkowej warstwy uszczelnienia jest izolacja termiczna oraz akustyczna. Zapewniają ją pianki izolacyjne, np. pianka poliuretanowa albo różnego rodzaju mineralne materiały izolacyjne (np. wełna mineralna.)

Inwestycja, która się opłaca

Ciepły montaż należy traktować jako długoterminową inwestycję. Okno zamontowane zgodnie z jego zasadami to gwarancja dobrego mikroklimatu, do którego pleśń i zagrzybienia nie mają wstępu. Ciepły montaż powoduje również likwidację mostków termicznych, czyli miejsc o słabych własnościach termoizolacyjnych – punktów styku okna ze ścianą zewnętrzną. Powstają one na styku sąsiadujących ze sobą elementów budowlanych  oraz spoin izolacyjnych o różnej charakterystyce izolacji. Jeśli  środkowa warstwa uszczelniająca  nie będzie dodatkowo zabezpieczona foliami paroizolacyjnymi  i paroprzepuszczalnymi , może to prowadzić do skraplania pary wodnej wskutek  wychłodzenia warstwy uszczelniającej , co grozi zawilgoceniem , tworzenie pleśni  i zagrzybień. Likwidacja mostków termicznych w rezultacie powoduje zmniejszenie zużycia kosztów energii dzięki doskonałej szczelności na połączeniu okna ze ścianą.

Nie wszędzie można przeprowadzić ciepły montaż

Nie do wszystkich budynków można jednak zastosować zasadę ciepłego montażu. Można go przeprowadzić we wszystkich nowo powstających budynkach oraz budynkach pasywnych. Nie ma takiej możliwości w starych budynkach z jednolitymi, nieocieplonymi ścianami.

Przeprowadzenie ciepłego montażu wymaga wiedzy, doświadczenia i profesjonalnych narzędzi takich jak kotwy, wsporniki i konsole nośne. Osoby go wykonujące muszą posiadać umiejętności dobrania wielkości okna do otworu oraz wiedzę na temat właściwego rozmieszczenia połączeń mechanicznych okna ze ścianą, procesu przebiegu prac izolacyjnych, obróbki, regulacji. Niezbędne jest też doświadczenie i umiejętność oceny sytuacji. To, co można zrobić w jednym wypadku, może nie sprawdzić się w innym. Dlatego też zalecane jest zamówienie usługi wraz z zakupem okien u producenta.

Decydując się na zakup okien PCV najczęściej popełniamy jeden podstawowy błąd – szukamy jak najtańszych. Należy jednak pamiętać, że aby znaleźć dobre i w miarę niedrogie okna, trzeba się do tych poszukiwań solidnie przygotować. Podstawowe zasady przy kupowaniu okien PCV Kupując nowe okna PCV powinniśmy pamiętać jeszcze o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy wybierać okna od dobrych, sprawdzonych producentów….


więcej

Budując dom i planując otwory okienne, warto dobrze przemyśleć umiejscowienie okien w pomieszczeniach pod względem ich przeznaczenia oraz zadbać o ich estetykę z uwzględnieniem stylu, w jakim będą urządzane. Przede wszystkim miejmy świadomość, że nic nas nie ogranicza jeśli chodzi o kształt i kolor okien. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli okien nietypowych, np. okrągłych, trapezowych, trójkątnych. Spośród kolorów…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej