gb it fr de

Okna aluminiowe – czyszczenie i konserwacja

okna aluminiowe

Czyszczenie i konserwacja okien jest, a w zasadzie powinno być, stałym elementem zarówno wiosennych, jak też jesienno-zimowych porządków. Każdemu z nas zależy bowiem na tym, aby okna jak najdłużej prawidłowo funkcjonowały i dobrze wyglądały. Tym bardziej, że odpowiednie umycie i konserwacja okien nie wymagają od nas dużych nakładów finansowych, ani też zbyt dużo czasu.

Kilka istotnych spraw, które wypada wiedzieć..

Zanim zabierzemy się za czyszczenie i konserwację okien powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Mówimy tu nie tylko o pogodzie ale również o materiale z którego wykonane są okna. Nieco inaczej może bowiem wyglądać czyszczenie w przypadku okien drewnianych, PVC, czy też aluminiowych, którymi się dziś zajmiemy.

Odpowiednia pora dnia

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym by okna czyścić o odpowiedniej porze dnia. W słoneczne dni woda schnie bowiem dużo szybciej, przez co pozostają na oknach smugi, które ciężko później usunąć. Mycie okien w trakcie mrozu może je natomiast uszkodzić. Dlatego też powinniśmy się decydować na pielęgnację okien w niezbyt gorące, najlepiej pochmurne dni.

Materiał elementów okna

Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest materiał, z którego wykonane są okna. Okna aluminiowe, wbrew pozorom, wymagają od nas szczególnej pielęgnacji. Po pierwsze dlatego, że nie lubią kwaśnych środków czyszczących ani takich, które w swym składnie mają rozpuszczalniki. Nie należy również stosować  do czyszczenia materiałów ściernych, gdyż mogą one poważnie uszkodzić profile. Po drugie, dlatego, iż okna te, wbrew temu co często możemy usłyszeć, dopada korozja, powstająca głównie wskutek zanieczyszczeń, takich jak spaliny. Należy więc dość często usuwać z nich kurz i brud.

Trudność czyszczenie okien

Nie oznacza to jednak, że czyszczenie i konserwacja okien aluminiowych należą do szczególnie trudnych – wręcz przeciwnie. Okno aluminiowe najlepiej jest umyć miękką szmatką, którą zwilżamy jedynie wodą z płynem do mycia naczyń, a następnie przecieramy suchą ściereczką. W sytuacji, gdy okna są wyjątkowo silnie zabrudzone możemy umyć naftą lub specjalnymi środkami przeznaczonymi do aluminiowych profili. Jeśli natomiast zależy nam na odpowiedniej konserwacji, to doskonale sprawdzają się w tym przypadku środki stosowane do karoserii samochodowych.

Jak więc widać, czyszczenie oraz konserwacja okien aluminiowych to nic trudnego. Musimy jednak pamiętać, że okna takie powinniśmy czyścić przynajmniej 3 razy w roku.

Nowoczesne okna aluminiowe czy też plastikowe wymagają od nas znacznie mniej uwagi, niż okna drewniane. Nie oznacza to jednak, że okna PCV nie wymagają odpowiedniej konserwacji i dbałości – wręcz przeciwnie. Przegląd okien, regulacja okuć i konserwacja, pomagają nie tylko oszczędzić na naprawach ale również przedłużają sprawne działanie okien. Okucia okien. Czyli od czego zacząć. Szczególnie ważna w tym przypadku…


więcej

Wybierając okna warto się przyjrzeć oknom aluminiowym, które wciąż nie należą do najpopularniejszych. Okna aluminiowe, jeszcze nie tak dawno,  stosowane były głównie w budownictwie komercyjnym. Obecnie jednak zaczynamy doceniać ich zalety, dzięki czemu coraz śmielej wkraczają do naszych domów. Charakterystyka okien aluminiowych Okna aluminiowe charakteryzują się przede wszystkim niewielką wagą i bardzo dużą wytrzymałością w porównaniu chociażby  z oknami PCV…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej