gb it fr de

Okna aluminiowe – wady i zalety

okna aluminioweWybierając okna warto się przyjrzeć oknom aluminiowym, które wciąż nie należą do najpopularniejszych. Okna aluminiowe, jeszcze nie tak dawno,  stosowane były głównie w budownictwie komercyjnym. Obecnie jednak zaczynamy doceniać ich zalety, dzięki czemu coraz śmielej wkraczają do naszych domów.

Charakterystyka okien aluminiowych

Okna aluminiowe charakteryzują się przede wszystkim niewielką wagą i bardzo dużą wytrzymałością w porównaniu chociażby  z oknami PCV (PVC). Wbrew powszechnej opinii okna aluminiowe, mimo metalowej ramy, dzięki najnowszym materiałom termoizolacyjnym dorównują energooszczędnością oknom drewnianym czy też tym z PCV (PVC). Aluminium jest materiałem niezwykle podatnym na formowanie, możliwe jest więc tworzenie okien nawet w najbardziej wymyślnych kształtach. Ponadto dzięki dużej wytrzymałości i stabilności tworzone są zarówno wąskie profile, dzięki którym okna wydają się większe, jak też duże ramy, w których możliwe jest umieszczenie ciężkich przeszkleń. Pielęgnacja okien aluminiowych jest niezwykle prosta. Wystarczy przetrzeć je raz na kilka miesięcy wodą z dodatkiem środka myjącego niezawierającego octu lub innego kwasu.

Okna aluminiowe w budownictwie

Okna aluminiowe najczęściej można spotkać w budynkach użyteczności publicznej, takich jak urzędy czy też szkoły. Jednak estetyczny wygląd aluminium, jego odporność na warunki atmosferyczne oraz niemal nieograniczona kolorystyka okien sprawiają, że okna te coraz częściej wykorzystywane są również w budynkach mieszkalnych.

Wady okien aluminiowych

Niestety okna aluminiowe, tak jak każde inne, posiadają również wady. Ze względu na to, iż wykonane są z metalu, rama w dotyku jest zimna, co nie każdemu odpowiada. Największą wadą okien aluminiowych jest brak możliwości naprawy czy też renowacji, więc w przypadku wszelkiego rodzaju zarysowań, odbarwień, wgnieceń czy też innych uszkodzeń okna, jedynym rozwiązaniem jest wymiana profilu na nowy. Również cena często odstrasza potencjalnych nabywców – okna aluminiowe wykonywane są na zamówienie, dlatego też są znacznie droższe od okien z PCV (PVC) czy też drewnianych. Mimo wielu zalet i jedynie kilku, ale niezwykle istotnych wad, zakup okien aluminiowych powinien być dokładnie przemyślany, a najlepiej omówiony ze specjalistą, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Które okna wybrać? Okna plastikowe, drewniane, czy aluminiowe? Jakie najlepiej sprawdzą się w domu jednorodzinnym, mieszkaniu, a jakie wybrać w przypadku budynków użyteczności publicznej? Przeczytaj nasz artykuł TUTAJ i podejmij najlepszą decyzję.


więcej

Nowoczesne okna aluminiowe czy też plastikowe wymagają od nas znacznie mniej uwagi, niż okna drewniane. Nie oznacza to jednak, że okna PCV nie wymagają odpowiedniej konserwacji i dbałości – wręcz przeciwnie. Przegląd okien, regulacja okuć i konserwacja, pomagają nie tylko oszczędzić na naprawach ale również przedłużają sprawne działanie okien. Okucia okien. Czyli od czego zacząć. Szczególnie ważna w tym przypadku…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej