gb it fr de

Okna i drzwi – jak przygotować je do zimy?

okna i drzwi

Kalendarzowa zima tuż za pasem. Towarzyszące jej wysokie temperatury oraz obfite opady śniegu niekorzystnie wpływają na stan techniczny okien i drzwi. Aby ustrzec je przed nawet najniższymi temperaturami, najgorszymi śnieżycami i najpotężniejszymi porywami wiatru warto przygotowania do zimy rozpocząć jeszcze jesienią.

Od czego zacząć?

Okna i drzwi należy przede wszystkim umyć. W tym celu należy dobrać odpowiedni preparat, który nie uszkodzi żadnego z elementów okien i drzwi. Wybrany środek nie może zawierać agresywnych substancji chemicznych, wszelkiego typu rozpuszczalników, czy też środków ściernych. Wszystko to za sprawą związków chemicznych, które w wielu przypadkach mogą spowodować uszkodzenia ramy lub nieodwracalne przebarwienia. Najlepszym rozwiązaniem będzie specjalny preparat do mycia okien lub po prostu płyn do mycia naczyń rozpuszczony w wodzie. Aby przystąpić do czyszczenia warto poczekać na cieplejszy dzień, ponieważ niskie temperatury zwiększają kruchość szkła. Z drugiej strony, lepiej unikać bardzo silnego nasłonecznienia, gdyż w takich warunkach woda znacznie szybciej wysycha i na szybach mogą pojawić się smugi, które bardzo ciężko usunąć.

Sprawdź stan techniczny

Kolejnym krokiem są skrupulatne oględziny bieżącego stanu technicznego okien i drzwi. Pierwszym niepokojącym sygnałem powinny być wszelkiego rodzaju zmiany w prawidłowym funkcjonowaniu, np. okna lub drzwi otwierają się i zamykają ciężej. W takim przypadku najlepiej jest wyregulować je według instrukcji podanej przez producenta lub skontaktować się z fachowcem, który wykona regulację profesjonalnie. Gdy mamy już pewność, że ruchome części są odpowiednio wyregulowane, warto je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu najlepiej sprawdzi się wazelina techniczna lub smar na bazie silikonu. Nasmarować należy przede wszystkim zawiasy oraz części okuć okiennych. Jeśli nie wiemy w jaki sposób, warto zajrzeć do instrukcji producenta lub wspomóc się poradąspecjalisty.

Uszczelki – gwarancja ciepłego wnętrza

Ostatnią, niezwykle ważną kwestią są uszczelki. Warto mieć na uwadze, że nieszczelne okna i drzwi w chłodne dni mogą znacznie wpłynąć na zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Jest to element najbardziej narażony na uszkodzenie w czasie trudnych, zimowych warunków atmosferycznych. Z tego względu warto pamiętać o regularnej konserwacji. Zapewni ona elastyczność uszczelek na dłużej, a co za tym idzie okna i drzwi zachowają swoje właściwości izolacyjne. W tym celu najlepiej użyć smaru silikonowego lub wazeliny technicznej. Szczególną uwagę należy skupić na uszczelkach u dołu ramy okien i drzwi, ponieważ to właśnie ta część jest narażona najbardziej na zniszczenia i zabrudzenia. Zabieg konserwacji uszczelek warto powtarzać przynajmniej razw roku, najlepiej jesienią – zanim nadejdą zimowe mrozy.

MARKIZY

System markiz stanowi świetną ochronę przeciwsłoneczna dużych powierzchni poziomych, takich jak tarasy, balkony, restauracje czy ogródki piwne. Dodatkowo spełnia funkcje dekoracyjne. To element, który przyciąga Klientów i sprawia, że chętnie odpoczywają w jej cieniu.


więcej

OKNA NIETYPOWE Okna nietypowe to propozycja dla właścicieli domków i budynków o niestandardowej architekturze. Oferujemy nowoczesne kształty okien PVC oparte na dowolnej klasy profilach oferowanych przez naszą firmę. Możemy wykonać na zamówienie dowolny rozmiar, kształt i kolor okien, także okien typu historic podkreślających charakter zabytkowego budynku.

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej