gb it fr de

Okna plastikowe, czy drewniane?

Okna plastikowe, czy drewniane

Wybierając okna do domu stajemy przed dylematem – okna PCV, czy okna drewniane? W tym artykule poznasz zalety i wady poszczególnych typów okien.

Najbardziej uniwersalnym i najpowszechniej stosowanym typem okien są okna plastikowe, czyli okna PVC, potocznie zwane PCV. Są najczęściej wybieranymi oknami ze względu na łatwość ich utrzymania i użytkowania. Wykazują dużą odporność na warunki pogodowe oraz substancje chemiczne. Ramy nie żółkną i pozostają białe przez długie lata. Okna PCV są łatwe w pielęgnacji, ponieważ żeby zachować je w czystości, wystarczy je umyć. Ich ramy nie wymagają konserwacji jak w przypadku okien drewnianych. Raz do roku warto jednak sprawdzić stan okuć i ewentualnie je podregulować. Uszczelkom, jak wszelkie elementom wykonanym z kauczuku, dobrze zrobi gdy raz w roku nasmaruje się je gliceryną lub innym specjalistycznym środkiem (o przygotowaniu okien do zimy piszemy w artykule TUTAJ).

Jeśli chodzi o pielęgnację okien drewnianych, należy liczyć się z koniecznością ich regularnej konserwacji. Jej częstotliwość zależy od powłoki, jaką pokryte są okna i zaleceń producenta. Powstające na ramach zarysowania czy drobne uszkodzenia zazwyczaj są łatwe do naprawienia. Wyższa cena okien drewnianych (które w salonie znajdą się na „półce” premium) oraz konieczność poświęcanie większej uwagi oknom drewnianym na pewno zostanie wynagrodzona ich właścicielom pięknym, estetycznym wyglądem wnętrza oraz ciepłą atmosferą, jaką wprowadzają okna drewniane. Ci, którzy szukają wysokiej jakości produktu w niższej cenie i których usatysfakcjonuje wygląd ram stylizowany na drewno z widocznymi słojami, mogą liczyć na szeroki wybór odcieni drewnopodobnych okien PCV w Ekoplast Kraków.

Oba typy okien, zarówno plastikowe jak i drewniane, można wykonać na zamówienie, w różnych rozmiarach i kształtach. Coraz większą popularnością cieszą się okna okrągłe, trójkątne, trapezowe itp. Oba typy okien wykazują się dużą sztywnością ram i tym samym są doskonałym rozwiązaniem gdy zachodzi potrzeba zagospodarowania dużych powierzchni i zamontowania tym samym dużych przeszkleń. Decydując się zarówno na okna PCV jak i drewniane, można zamontować w nich elementy antywłamaniowe: specjalne zaczepy, ryglowania i inne.

Parametry cieplne i akustyczne okien drewnianych i PCV są najczęściej zbliżone i zależne od modelu. Warto rozważyć zakup okien energooszczędnych, o najlepszych parametrach termoizolacyjnych, osiągniętych z zastosowaniem odpowiedniej ilości komór profilowych, pakietów szybowych, itp. To inwestycja, która zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie i zdrowia rodziny (im bardziej energooszczędne okno, tym mniejsza potrzeba ogrzewania mieszkania w sezonie jesienno-zimowym a więc zdrowszy mikroklimat w pomieszczeniach).

Bardzo istotną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę decydując się na okna, jest kwestia poziomu wilgotności w domu czy w mieszkaniu. Okna plastikowe sprawdzą się w takiej sytuacji idealnie, okna drewniane wymagać będą odpowiednich zabezpieczeń. O szczegóły warto spytać doradcę w salonach sprzedaży.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą okien z Krakowa.

Wszyscy wiedzą, że w pełni szczelne okna są niebezpieczne dla naszego zdrowia i niekorzystnie wpływają na wentylację pomieszczenia. Jednak, co w przypadku, gdy przepuszczają zbyt wiele chłodnego powietrza do środka domu? Poprzez nieszczelne okna potrafi uciec ponad 25% ciepła! Gdy lato dobiega końca, a na dworze wieczorami robi się coraz chłodniej, to najwyższy czas aby zadbać o szczelność okien i…


więcej

Błędy montażowe sprawiają, że nawet najwyższej klasy okna szybko tracą swoje właściwości. Nie chodzi tu jedynie o to, by okna trzymały pion i poziom – utrata ciepła i wilgoć wynikają często z błędów montażowych, których można było uniknąć. Ciepły montaż ma wiele zalet – pozwala na zmniejszenie kosztów zużycia energii, eliminuje możliwość powstania mostków termicznych, zapobiega zawilgoceniu. Polega on na…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej