gb it fr de

Okna w Holandii, okna we Francji

Co kraj, to obyczaj. Także w preferencjach co do stolarki okiennej. Ale obyczaje są podyktowane najczęściej uwarunkowaniami klimatycznymi, specyficznymi dla danego regionu, oraz typem architektury.

W Holandii okna są duże, rzadko się je zasłania. To pochmurny kraj, gdzie często pada deszcz, a tradycyjna zabudowa jest wąska. Okna mają więc za zadanie doświetlać wnętrze. Taka zabudowa wynikała dawniej przede wszystkim z małej dostępnej ilości gruntu oraz horrendalnie drogich opłat za jego użytkowanie. Co ciekawe, przez okna kamienic „wnosi się” meble do mieszkania. Służy temu zamontowany pod dachem kamienicy hak. Klatki schodowe są tam zazwyczaj tak wąskie, że fizycznie byłby problem z wniesieniem przedmiotów o dużych gabarytach przez drzwi.

Na dalekiej północy…

Okna skandynawskie mają swój niepowtarzalny styl oraz odmienny sposób otwierania, na zewnątrz. Muszą być wykonane z wysokiej klasy materiałów i posiadać wysoki stopień energooszczędności, aby chronić przed zimnem i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Dawniej, aby zapobiegać utracie ciepła, stosowano małą powierzchnię przeszkleń. Do dzisiaj w wielu rejonach cechą charakterystyczną okien są więc wyjątkowo małe skrzydła.

Stolarkę angielską wyróżnia najczęściej sposób otwierania ruchem przesuwnym w górę i w dół, co nie jest może wygodne, ale pozwala na zaoszczędzenie miejsca wewnątrz pomieszczenia. Coraz częściej montuje się jednak okna otwierające się na zewnątrz. Tak czy inaczej, niełatwo umyć je od zewnętrznej strony. Okna angielskie są wykonywane raczej w jednej i tej samej stylistyce. Wynika to z tego, że są mocowane równo z zewnętrznym licem muru. Często są wielokwaterowe.

Francja elegancja

Charakterystyczne są też okna we Francji. Typowe francuskie okna to te, które widzimy w Paryżu. Są wąskie – dopasowane do ciasnej, głębokiej zabudowy, ale z kolei bardzo wysokie, czasami osiągają wysokość całej kondygnacji. Muszą zapewniać pomieszczeniu optymalną ilość promieni słonecznych. Otwierają się do wewnątrz, mają ruchome słupki. Ponieważ na południu Francji klimat jest diametralnie inny niż na północy, stąd też naturalnie występują różnice w stolarce okiennej na terenie kraju.

Wiele polskich firm zajmuje się produkcją okien na rynek zagraniczny. Specjalizacją Eko Plastu są profile renowacyjne, dystrybuowane na głównie na rynek włoski, hiszpański i właśnie francuski.

We Francji ościeżnica obejmuje ścianę tworząc charakterystyczną opaskę od wewnątrz i z zewnątrz budynku.

Wykorzystywane przez nas ramy typu Monoblock przeznaczone są właśnie do budowy okien, które montowane są w warstwie ocieplenia, czyli profili renowacyjnych, zwanych francuskimi.

Duży wybór szerokości ram Monoblock pozwala na ich optymalne dostosowanie, w zależności od grubości ocieplenia. Specjalna półka-parapet od zewnętrznej strony ramy to estetyczny sposób na zamaskowanie ocieplenia na całym obwodzie okna, przy jednoczesnym uniknięciu powstawania mostków termicznych.

System ram renowacyjnych wykorzystywany jest także do montażu okien w budynkach zabytkowych, bez demontażu starych ościeżnic drewnianych. Zaletą takiego montażu jest uniknięcie niebezpieczeństwa uszkodzenia elewacji budynku.

Jeśli w pierwsze zimowe chłody przechodząc obok okna czujesz lekki, ale zimny powiew, to znak że okna są rozszczelnione. Nie oznacza to, że musisz wymieniać je na nowe. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować okna przed zimą. Nawet nowo zakupione okna mogą okazać się nieszczelne. Nie załamujmy rąk, tylko spróbujmy dowiedzieć się, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy. Trzy…


więcej

Przy zakupie lub budowie domu, jedną z najważniejszych cech jest w ostatnim czasie energooszczędność. Podobnie jest więc w przypadku wyboru okien do domu – czym więc powinny się charakteryzować energooszczędne okna? Najważniejszy parametr okien PCV Najważniejszym parametrem w przypadku wyboru okien jest współczynnik przenikania ciepła – Uw. Obecnie produkowane standardowe okna plastikowe mają współczynnik Uw = 1,5 – 1,8, natomiast…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej