gb it fr de

Okna w Holandii, okna we Francji

Co kraj, to obyczaj. Także w preferencjach co do stolarki okiennej. Ale obyczaje są podyktowane najczęściej uwarunkowaniami klimatycznymi, specyficznymi dla danego regionu, oraz typem architektury.

W Holandii okna są duże, rzadko się je zasłania. To pochmurny kraj, gdzie często pada deszcz, a tradycyjna zabudowa jest wąska. Okna mają więc za zadanie doświetlać wnętrze. Taka zabudowa wynikała dawniej przede wszystkim z małej dostępnej ilości gruntu oraz horrendalnie drogich opłat za jego użytkowanie. Co ciekawe, przez okna kamienic „wnosi się” meble do mieszkania. Służy temu zamontowany pod dachem kamienicy hak. Klatki schodowe są tam zazwyczaj tak wąskie, że fizycznie byłby problem z wniesieniem przedmiotów o dużych gabarytach przez drzwi.

Na dalekiej północy…

Okna skandynawskie mają swój niepowtarzalny styl oraz odmienny sposób otwierania, na zewnątrz. Muszą być wykonane z wysokiej klasy materiałów i posiadać wysoki stopień energooszczędności, aby chronić przed zimnem i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Dawniej, aby zapobiegać utracie ciepła, stosowano małą powierzchnię przeszkleń. Do dzisiaj w wielu rejonach cechą charakterystyczną okien są więc wyjątkowo małe skrzydła.

Stolarkę angielską wyróżnia najczęściej sposób otwierania ruchem przesuwnym w górę i w dół, co nie jest może wygodne, ale pozwala na zaoszczędzenie miejsca wewnątrz pomieszczenia. Coraz częściej montuje się jednak okna otwierające się na zewnątrz. Tak czy inaczej, niełatwo umyć je od zewnętrznej strony. Okna angielskie są wykonywane raczej w jednej i tej samej stylistyce. Wynika to z tego, że są mocowane równo z zewnętrznym licem muru. Często są wielokwaterowe.

Francja elegancja

Charakterystyczne są też okna we Francji. Typowe francuskie okna to te, które widzimy w Paryżu. Są wąskie – dopasowane do ciasnej, głębokiej zabudowy, ale z kolei bardzo wysokie, czasami osiągają wysokość całej kondygnacji. Muszą zapewniać pomieszczeniu optymalną ilość promieni słonecznych. Otwierają się do wewnątrz, mają ruchome słupki. Ponieważ na południu Francji klimat jest diametralnie inny niż na północy, stąd też naturalnie występują różnice w stolarce okiennej na terenie kraju.

Wiele polskich firm zajmuje się produkcją okien na rynek zagraniczny. Specjalizacją Eko Plastu są profile renowacyjne, dystrybuowane na głównie na rynek włoski, hiszpański i właśnie francuski.

We Francji ościeżnica obejmuje ścianę tworząc charakterystyczną opaskę od wewnątrz i z zewnątrz budynku.

Wykorzystywane przez nas ramy typu Monoblock przeznaczone są właśnie do budowy okien, które montowane są w warstwie ocieplenia, czyli profili renowacyjnych, zwanych francuskimi.

Duży wybór szerokości ram Monoblock pozwala na ich optymalne dostosowanie, w zależności od grubości ocieplenia. Specjalna półka-parapet od zewnętrznej strony ramy to estetyczny sposób na zamaskowanie ocieplenia na całym obwodzie okna, przy jednoczesnym uniknięciu powstawania mostków termicznych.

System ram renowacyjnych wykorzystywany jest także do montażu okien w budynkach zabytkowych, bez demontażu starych ościeżnic drewnianych. Zaletą takiego montażu jest uniknięcie niebezpieczeństwa uszkodzenia elewacji budynku.

Wymiana okien pcv to poważna inwestycja, na której nie warto oszczędzać. Należy również poświęcić nieco czasu na dokładne sprawdzenie jakie okna należy wstawić oraz dopilnować aby montaż był najwyższej jakości. Wybierz odpowiednie okna Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okien, takich jak okna dźwiękoszczelne, energooszczędne czy też antywłamaniowe. Poza tym okna można podzielić również na: nieotwieralne, obrotowe, przesuwane, rozwieralne, uchylne,…


więcej

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że okna, jak każdy inny przedmiot czy urządzenie, wymaga ludzkiej troski. Tylko zadbane i poddawane regularnemu przeglądowi okna PVC (zwane potocznie oknami PCV) będą spełniały swoje funkcje przez lata. Przy zakupie okien warto przeanalizować zalecenia producenta w kwestii ich pielęgnacji i użytkowania oraz uważnie przeczytać warunki przysługującej nam gwarancji. W razie gdyby konieczne…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej