gb it fr de

Pleśń na oknach PCV? Sposób na nieprawidłową wentylację okien

Jeśli nasze okna były stosunkowo niedawno wymieniane, prawidłowo użytkowane np. parapety nie spełniają roli biblioteczki domowej, a mimo to rozwija się na nich lub na ścianie pleśń lub zagrzybienie, oznacza to prawdopodobnie, że ruch powietrza w pomieszczeniu jest niewystarczający.

Pleśń przy oknach..

..to zarówno kwestia nieprawidłowego systemu wentylacji w obiekcie budynku, jak i zbyt dużej szczelności okien i drzwi. Naturalna cyrkulacja powietrza odbywa się poprzez kratki wentylacyjne, przez które ogrzane i lekkie powietrze wydobywa się na zewnątrz oraz poprzez naturalne nieszczelności w oknach i drzwiach, przez które w miejsce starego, „zużytego” napływa suche  świeże powietrze. Ruch odbywa się dzięki różnicy gęstości powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Przy zakupie i montażu stolarki okiennej należy zatem pamiętać, że okno powinno spełniać rolę istotnego elementu systemu wentylacyjnego. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy budynek wyposażony jest w system wentylacji naturalnej i nie posiada mechanicznych elementów, np. systemu nawiewników.

Okno energooszczędne z nawiewnikiem

Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z planowanej wymiany okien na super szczelne, wielokomorowe okna energooszczędne wyposażone w pakiet trzech szyb. One doskonale spełnią swoją rolę przyczyniając się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Warto jednak pomyśleć o zakupie stolarki wyposażonej w systemowe elementy doprowadzające powietrze albo zainstalowaniu ściennych lub okiennych nawiewników, jak np. nawiewnika wrębowego Regel-air stosowanego m.in. w oknach PVC firmy Eko Plast Kraków. Nawiewnik, montowany w górnej części okna, umożliwia doprowadzanie powietrza do pomieszczenia w sposób kontrolowany. Ilość powietrza może być regulowana ręcznie lub automatycznie.

Jak działa nawiewnik?

Świeże powietrze z zewnątrz zostaje doprowadzone do przestrzeni pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Tam następuje jego wstępne ogrzanie. Cieplejsze powietrze unosi się do góry i poprzez nawiewnik przenika do wnętrza domu, pod sufit. Tam miesza się z powietrzem w pomieszczeniu. W razie powstania wody kondensacyjnej system odwodnieniowy odprowadza ją na zewnątrz budynku.

Klapy wentylacyjne urządzenia mają różny ciężar i stanowią przeciwwagę, która sprawia, że poszczególne nawiewniki reagują odpowiednio na napór wiatru, a powietrze zużyte jest odprowadzane w kontrolowany sposób.

Montaż nawiewnika jest prosty i można go przeprowadzić na nowym lub już zamontowanym oknie. Nie wymaga specjalnych wierceń i prac frezerskich.

Okna mają za zadanie nie tylko doprowadzenie odpowiedniej ilości światła dziennego do pomieszczeń, są również niezwykle istotnym elementem wentylacji budynku. Wentylacja grawitacyjna Większość budynków wyposażona jest w systemy wentylacji grawitacyjnej, w która opiera się na różnicy gęstości powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku. Kluczowym elementem poprawnego działania tego typu wentylacji są rozszczelnione okna i drzwi. „Zużyte” powietrze jest bowiem odprowadzane…


więcej

Powstawanie pary wodnej, zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie szyb, to zupełnie naturalne zjawisko fizyczne, które nie ma nic wspólnego ze złą jakością okna lub szyby, jak wiele osób mylnie sądzi. Rozwiewamy wątpliwości na ten temat i tłumaczymy, jak poradzić sobie z problemem. Zaparowane szyby na zewnątrz Parowanie szyb od zewnętrznej strony najczęściej możemy zaobserwować wiosną i jesienią. Spowodowane…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej