gb it fr de

Parowanie okien czyli rosa na oknach od wewnątrz

Powstawanie pary wodnej, zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie szyb, to zupełnie naturalne zjawisko fizyczne, które nie ma nic wspólnego ze złą jakością okna lub szyby, jak wiele osób mylnie sądzi. Rozwiewamy wątpliwości na ten temat i tłumaczymy, jak poradzić sobie z problemem.

Zaparowane szyby na zewnątrz

Parowanie szyb od zewnętrznej strony najczęściej możemy zaobserwować wiosną i jesienią. Spowodowane jest większą wilgotnością powietrza i większymi różnicami temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz. Występuje często przy szybach o niskim współczynniku przenikania ciepła Ug, czyli im okno o wyższej izolacyjności cieplnej, tym większy poziom skraplania. Jak to wyjaśnić? Szyba o dobrych parametrach termoizolacyjnych przepuszcza na zewnątrz mało ciepła, pozostając zimną na zewnątrz. Z tego powodu  powstała w wyniku różnicy temperatur para wodna osiada na jej zewnętrznej stronie.

Parowanie szyb w domu (wewnątrz) i jak sobie z tym radzić

Przede wszystkim musimy zrozumieć, że osiadanie pary wodnej na szybach po wewnętrznej stronie pomieszczenia  nie świadczy o wadzie okna, lecz o jego wysokiej szczelności. Spowodowane jest nadmierną wilgotnością powietrza wewnątrz oraz złą wentylacją.  To normalne, że przy wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności takich jak kąpiel, gotowanie, prasowanie, pranie, powstaje para wodna, a jej nadmiar – jeśli nie jest odpowiednio odprowadzany na zewnątrz – skrapla się tam, gdzie najzimniej, czyli na szybach.

Jeśli więc zauważymy, że szyby w naszym domu są zawsze nadmiernie zaparowane, należy zastanowić się nad przyczynami nieodpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach.

Pamiętajmy, że nadmiar wilgoci powinien być odprowadzany poprzez sprawny system wentylacji i systematyczne wietrzenie. Zimą najlepiej otworzyć okna na przestrzał na kilka minut, co spowoduje usunięcie wilgotnego powietrza oraz wypełnienie mieszkania suchym powietrzem z zewnątrz, które szybko się ogrzeje, a temperatura wróci do poprzedniego stanu. Bardzo ważna jest też mikrowentylacja, zapewniająca stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia (okna Eko Plast posiadają opcję mikrowentylacji w standardzie).

Jeśli wietrzenie i mikrowentylacja nie pomagają, prawdopodobnie winna jest nieprawidłowa wentylacja, np. słaby ciąg przy wentylacji grawitacyjnej. Należy też przeanalizować, czy dokonaliśmy dobrego wyboru okien, tj. czy uwzględniliśmy rodzaj wentylacji w budynku albo jej ograniczenia. Czasami warto zastąpić źle działającą wentylację grawitacyjną wentylacją mechaniczną i wyposażyć okna w nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe lub sterowane ręcznie.

Jeśli planujemy wymianę okien, warto przemyśleć zakup okien wyposażonych w nawiewniki, wybrać ramy i szyby o lepszych parametrach termicznych i zainwestować w ciepły montaż. Zmniejszymy tym samym ryzyko wystąpienia tzw. mostków termicznych i skraplania się wody.

Skraplanie między szybami

Zaparowania wewnątrz pakietu szybowego świadczy o jego rozszczelnieniu. W takim wypadku najlepiej jest go wymienić. Po szczegółowe informacje zapraszamy do salonów sprzedaży Eko Plast Kraków. Nasze okna z Krakowa dotarły już do wielu domów jednorodzinnych w południowej Polsce, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Jeśli nasze okna były stosunkowo niedawno wymieniane, prawidłowo użytkowane np. parapety nie spełniają roli biblioteczki domowej, a mimo to rozwija się na nich lub na ścianie pleśń lub zagrzybienie, oznacza to prawdopodobnie, że ruch powietrza w pomieszczeniu jest niewystarczający. Pleśń przy oknach.. ..to zarówno kwestia nieprawidłowego systemu wentylacji w obiekcie budynku, jak i zbyt dużej szczelności okien i drzwi. Naturalna…


więcej

Okna mają za zadanie nie tylko doprowadzenie odpowiedniej ilości światła dziennego do pomieszczeń, są również niezwykle istotnym elementem wentylacji budynku. Wentylacja grawitacyjna Większość budynków wyposażona jest w systemy wentylacji grawitacyjnej, w która opiera się na różnicy gęstości powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku. Kluczowym elementem poprawnego działania tego typu wentylacji są rozszczelnione okna i drzwi. „Zużyte” powietrze jest bowiem odprowadzane…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej