gb it fr de

Użytkowanie bramy garażowej w zimie

Ekoplast brama garażowa

Nikt nie lubi odśnieżać samochodu i zeskrobywać lodu z szyb. Szczególnie kiedy spieszymy się rano do pracy, a termometr wskazuje dużo poniżej zera. Dlatego też zimą znacznie częściej parkujemy samochód w garażu niż na podjeździe. Pamiętajmy jednak, aby w tym okresie szczególnie dbać o konserwację bramy garażowej.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bram garażowych: bramy segmentowe, uchylne, roletowe czy rozwierne. Ich konstrukcje są tak zaprojektowane, by zminimalizować niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Jednak padający deszcz, śnieg, mróz i odwilż, mogą mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie bramy, jeśli nie będziemy jej odpowiednio konserwować i użytkować zgodnie z zaleceniami producenta.

Zasady użytkowania i konserwacji

Dbanie o właściwe i długoletnie funkcjonowanie bramy należy rozpocząć od właściwego montażu. Instalację bramy warto powierzyć fachowcom, ponieważ przy niskich temperaturach na jaw może wyjść każda nieprawidłowość.

  1. Odśnieżanie podjazdu w bezpośredniej okolicy bramy. Podczas dużych opadów śniegu i ujemnych temperatur, podjazd i okolice bramy należy odśnieżać codziennie, aby nie dopuścić do przymarzania uszczelek do podłoża. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do ich uszkodzenia. Zalegający śnieg i lód będą również uniemożliwiać prawidłowe domykanie bramy garażowej. Przy tym należy pamiętać, żeby odśnieżania dokonywać za pomocą łopaty, a nie wykorzystywać do tego celu skrzydła bramy, która podczas otwierania jednocześnie odśnieży podjazd. To prosta droga do uszkodzenia mechanizmu.
  2. Smarowanie elementów ruchomych. O odpowiednie naoliwienie elementów ruchomych należy dbać przez cały rok. Przed zimą warto dodatkowo umyć dokładnie całą bramę oraz wyregulować i nasmarować łączenia prowadnic, sprężyny oraz inne elementy ruchome. Pęknięcie sprężyny mogłoby doprowadzić do nagłego opadnięcia skrzydła bramy i uszkodzenia samochodu lub stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu. Takim wypadkom zapobiega zastosowanie sprężyn skrętnych, w które wyposażone są bramy segmentowe. W przypadku pęknięcia sprężyny, uruchomione zostaje specjalne zabezpieczenie, które nie dopuszcza do opadnięcia skrzydła bramy.
  3. Sprawdzenie napędu oraz izolacji kabli. Jeżeli brama posiada napęd elektryczny, przed nadejściem zimy należy dokonać jego dokładnego przeglądu. Regularnie należy sprawdzać również czy śnieg i lód nie zasłoniły fotokomórki oraz czy nie została naruszona izolacja kabli, co mogłoby doprowadzić do spięcia.
    W przypadku garaży wyposażonych w bramy automatyczne warto zwrócić również uwagę na działanie mechanizmu przeciążeniowego. Mimo iż prawdopodobieństwo, że śnieg i mróz zakłócą ich pracę, jest niewielkie, to jednak warto dokonywać regularnych przeglądów.
  4. Unikanie pozostawiania otwartej bramy. Pozostawianie otwartej bramy zimą może doprowadzić do wychłodzenia wnętrza garażu oraz mieć negatywny wpływ na pracę elementów ruchomych, do których może dostać się woda.
  5. Sprawdzanie uszczelnienia w bramy. Najlepsze uszczelnienie pomieszczenia zapewni brama segmentowa. Aby spełniała ona swoje zadanie, należy jednak regularnie sprawdzać stan uszczelek.

Regularny przegląd bramy garażowej pozwoli nam odpowiednio szybko zareagować w razie zużycia się elementów wyposażenia, takich jak na przykład uszczelki. Trzeba też pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem do ogrzewanych garaży są bramy segmentowe, które zapewnią dobrą izolacyjność pomieszczenia zimą.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą bram garażowych Ekoplast Kraków, a także naszych okien z Krakowa.

Ze względu na umiejscowienie bramy garażowej na froncie budynku, większość przywiązuje do jej zakupu dużą wagę – chcemy, żeby ładnie komponowała się z elewacją, była bezpieczna i dobrze izolowała. Dostępność wielu rozwiązań nie ułatwia nam tego wyboru, dlatego przyjrzyjmy się bliżej jednemu z nich – segmentowej bramie garażowej. Najczęściej wybieranej i polecanej wśród dostępnych na rynku. Szukasz innowacyjnego i niepowtarzalnego…


więcej

Ile razy charakterystyczny dźwięk rodem z horrorów spędzał wam sen z powiek? Jak często niedomykające się drzwi doprowadzały was do szewskiej pasji? Wiemy, że skrzypiące drzwi są powszechnie znanym i niepożądanym zjawiskiem. Jednak dzięki prostym, domowym sposobom jesteśmy w stanie skutecznie je wyrugować. Przed zakupem drzwi, trzeba mieć świadomość, że decydując się na zakup produktu z wyższej półki – inwestujemy…

więcej

Polecane artykuły

Technologia V-Perfect dla piękna Twoich okien!

Perfekcyjnie wykończone okna, wysoka, niespotykana dotąd estetyka oraz ogrom możliwości architektonicznych – przedstawiamy technologię V-Perfect, nowość w ...więcej